MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Yarın Başlıyor

Türkiye genelinde 186 işyerinde çalışan toplam 130 bin işçinin haklarının konuşulacağı MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi Pazartesi günü başlıyor. Türk Metal Sendikası ise %26 oranında zam istediğini açıkladı. Bu zam oranının işveren tarafından anlayışla karşılanacağını düşündüklerini de ifade ettiler.

EKONOMİ 06.10.2019, 22:40
MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Yarın Başlıyor

1 Milyon Kişiyi Etkiliyor
Ülkemizde 130 bin çalışanın bulunduğu Bosch, Arçelik, Ford Otosan, Renault, Mercedes, Tofaş, Siemens gibi 186 işyeri için toplu iş sözleşmesi görüşmeleri yarın başlıyor. Bu görüşmelerde işçilerin mali ve sosyal hakları ele alınacak. İşvereni temsilen Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası katılım sağlayacakken işçileri 3 sendika temsil edecek. MESS Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Özgür Burak Akkol, amaçlarının iş barışını ve rekabet gücünü artırmak olduğunu ifade etti. 

Akkol, MESS üyesi olan şirketlerin ekonomiye büyük bir katkı sunduğunu ve 1 milyon kişiye dolaylı olarak ekmek kapısı olduklarını ifade etti. Ekonomiye olan katkının parasal miktarını ise 30 milyar doların üzerinde olarak ifade etti. 

İşçi Sendikalarından Beklenti 
Akkol, işçi sendikalarının bu görüşmelerde iş barışını destekleyici bir tavır sergilemelerini beklediklerini ifade etti. İş barışını engelleyecek yöndeki davranışlar üretimi ve ekonomiyi olumsuz yönde etkileyecektir. İşte böylesi bir durumla karşılaşmamak adına gerekli tedbirlerin alınması ve orta yolun bulunması gereklidir. 

Akkol, daha önce uygulanmayan tamamlayıcı sağlık sigortası gibi birtakım hakları çalışanlarına sunduklarını ifade etti. Ancak geçtiğimiz ay içerisinde ve daha öncesinde yaşanan sorunlar nedeniyle sektörün zor bir süreç geçirdiğini ifade eden Akkol, masada bunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade etti. 

Dünyada metal sektöründe iş sözleşmelerinin 4-5 yıllık sürelerle yapıldığını ifade eden Akkol, ülkemizde ise bu süreye çıkılamadığını ifade etti. Öngörülebilir bir üretim ortamı olmamasının da üreticiler için sakıncalı olduğunu aktardı. 
Türk Metal Sendikası ise %26 oranında zam istediğini açıkladı. Bu zam oranının işveren tarafından anlayışla karşılanacağını düşündüklerini de ifade ettiler. Bu konuda işveren cephesinden herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak bu zam oranının çok yüksek bulunabileceğini tahmin etmek güç değildir. Her ne kadar geçtiğimiz yıl %24 oranında bir zam alınmış olsa da bunun bu sene için pek de mümkün olmayacağı düşünülüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)