Mesleki Eğitim Dış Ticarete Endekslenecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları kapsamında Tekirdağ’da katıldığı konferansta mesleki eğitime değindi.

EKONOMİ 25.03.2019, 19:40
Mesleki Eğitim Dış Ticarete Endekslenecek

Çağın Gereklilikleri Değişiyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Tekirdağ’da kültür merkezinde ilde bulunan öğretmenler ve yöneticiler ile bir araya geldi. Bakan Selçuk, eğitim sistemimiz ve gelecek planları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Mesleki eğitim ise konuşmasında en çok yer verdiği konulardan birisi oldu. Bakan Selçuk, meslek liselerinde verilen eğitimin ithalat ve ihracat kalemlerine uygun bir hale getirileceğini açıkladı. Bu kapsamda ihtiyaç duyulan alanlara öncelik ve ağırlık verilecek. Örneğin ithal ettiğimiz ürünlerin üretiminde önem arz eden eğitimler verilecek. Böylelikle dışa bağımlılık çok daha fazla düşecek. Bu da ülke ekonomisinin büyümesi anlamına gelecektir. 

Bakan Selçuk, 2040 yılına gelindiğinde şuan eğitim görmekte olan öğrencilerin işbaşına geçeceklerini ifade etti. Bu durumda mesleklerin gereksinimleri büyük bir oranda değişmiş olacak. Dolayısıyla da öğrencilerin gelişen ve değişen meslek ihtiyaçlarına yanıt verecek kapasitede olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde öğrencilerin iş bulmaları zorlaşacak ve gelecek için tehlike çanları çalacaktır. Bu konuda gerekli tüm tedbirlerin alınması için çalışmalar devam ediyor. 2023 Eğitim Vizyon Belgesi kapsamında da mesleki eğitime büyük önem atfediliyor. Böylelikle eğitim ile ekonomi arasındaki ilişki kurulacak ve ülkemizin refah seviyesinin daha da çok yükseltilmesi sağlanacaktır. Mesleki eğitim alanında atılacak adımları sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Güler Karadayı 1 yıl önce
Çağın gereksinmeleri uygulamalı ve yasanirlilik çözüm üretme geliştirme önemli birtemastir