Merkez Bankası Tüketici Kredilerini Azaltmak İçin Adım Attı

Merkez Bankası kredi faizlerinde yaşanan düşüşün ardından patlayan tüketici kredilerine sınırlandırma getirmek için adım attı.

EKONOMİ 07.03.2020, 22:12
Merkez Bankası Tüketici Kredilerini Azaltmak İçin Adım Attı

Zorunlu Karşılık Oranı Devreye Sokuldu

Merkez Bankası’nın son 6 toplantısından da faiz indirimi kararı çıkmasının ardından tüketici kredisi faiz oranları da düşüş gösterdi. Bunun üzerine tüketici kredisi çeken mudilerin sayısında da ciddi bir artış yaşandı. Merkez Bankası bu durumun tüketimi artırıp üretimi azalttığı kanısına vardı ve zorunlu karşılık oranını devreye soktu. Buna göre bir önceki yıla göre bireysel kredi tutarı %15 oranında artan bankalara sınırlama getirilecek. Tüketici kredisi yerine ihracata yönelik olan krediler verilebilecek. Böylelikle ekonominin üretim endeksli olması sağlanacak. 

Zorunlu karşılık teşviki uygulamasından faydalanılabilecek alanlar içerisine ormancılık, bilişim, tarım, alkol ve sigara gibi alanlar dahil edilmedi. Bu alanlar dışında ihracatı teşvik eden sektörlere verilecek olan krediler için herhangi bir sınırlama getirilmeyecektir. 

Bu düzenlemeler 6 Mart tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Alınan bu karar sonrasında bankaların tüketici kredilerine karşı nasıl bir formül getireceği ise bilinmiyor. Zira bu teşviklerden faydalanmak için tüketici kredisi tutarlarının düşürülmesi gerekmektedir. Bu konuda faiz artırımı yoluna gidilmesi söz konusu olmayacaktır. Fakat müşterilere çıkan kredi tutarlarında bir azalışa gidilebilir. Bu da tüketici kredisi kullanacak olanların daha az kredi çekebilecekleri anlamına gelmektedir. Dolaylı olarak tüketimin olumsuz etkilenmesi söz konusu olabilecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)