Merkez Bankası Kredi Ödemelerinde Kuru Sabitledi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası reeskont kredi ödemelerinde kurun aşırı yükselmesi nedeniyle mağduriyet yaşayabilecek kimseler için kuru sabitledi.

EKONOMİ 26.05.2018, 09:35
Merkez Bankası Kredi Ödemelerinde Kuru Sabitledi

Sabitlenen Oranlar

Bu sabit kur imkânından faydalanmak için 25 Mayıs 2018 tarihinden evvel kredi kullanmış olmak gereklidir. Bunun yanı sıra 31 Temmuz 2018 tarihine kadar da vadesi dolması gereklidir. Vadesi dışında yapılacak ödemelerde güncel kurdan ödeme kabul edilecektir.

Özellikle ihracat yapanlar için bu düzenlemenin son derece önemli olduğunu da ifade etmemiz gerekir. kur sabitleme kararında Amerikan Dolarının 4,20, Euro’nun 4,90 ve Sterlinin de 5,60 olarak baz alınacağı ifade edildi. Kişiler bu kur üzerinden TL olarak ödemelerini gerçekleştirebilecektir.

Karar Sonrası Kurlar

Merkez Bankası tarafından alınan bu karar sonrasında piyasalarda bir miktar sakinleşme yaşandı ve Dolar 4,70’in altına indi. Ancak daha sonra yeniden yükseldiğini ifade edebiliriz. Piyasalarda yaşanan bu dalgalanmalar ise halen daha devam ediyor.  bu konuda finans uzmanları ve siyasiler spekülatif davranışların olduğunu ifade etmektedirler.

Kurların sabitlenmesi amacıyla atılan adımlardan birisi de dövizlerin yurtdışına kaçırılması ile alakalı oldu. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, döviz kaçırana uygulanacak %40 oranında cezayı öngören kanunu onayladı. Böylelikle iç piyasada yer alan döviz likiditesinin azalmamasına çalışılıyor. Bu tedbirlerin kısa ve uzun vadede nasıl bir etki göstereceği ise henüz bilinmiyor. Ancak yatırımcıların ülkemize gelmeleri büyük önem arz etmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)