Merkez Bankası Faizi Sabit Bıraktı

Merkez Bankası bugün faizleri görüştü ve politika faizini %17.75’te sabit bıraktı. Bunun üzerine dolar 4.90 TL’ye yükseldi.

EKONOMİ 24.07.2018, 21:20
Merkez Bankası Faizi Sabit Bıraktı

“Piyasalar İle Kavga Etmeyeceğiz”

Merkez Bankasının bu görüşmede faiz artırımına gitmesi bekleniyordu. Ancak Merkez Bankası yerinde sayma kararı aldı. Bu kararın alınmasında ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın  “piyasanın önünde gideceğiz, piyasalar ile kavga etmeyeceğiz” açıklaması etkili oldu. Beklentilerin çok dışında bir karar gelmiş olmasına piyasalar oldukça sert tepki verdi.

Merkez bankasının faiz kararının ardından dolar sert bir yükseliş gösterdi. Dolat/TL kuru kararın açıklamasından önce 4.75 seviyesinde iken karardan donra 4.94’ü gördü. Ekonomi uzmanları dolar TL paritesinde yeniden rekor seviyelerinin görülebileceğini söyledi.

Merkez Bankasının bu kararı bankanın bağımsızlık algısına zarar verdi. Bakan Albayrak’ın sözlerinden etkilenen banka yatırımcı güvenini tesis edemediği gibi para politikaları da zarar görecektir. TL varlıkların Merkez Bankasının faiz artırımı ile değerlenmesi beklenirken, TL değer kaybetmeye devam etti.

Merkez Bankasının Açıklamaları

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini 17.75’te sabit tutmaya karar verdiğini açıkladı. Son dönemdeki verilerin iktisadi faaliyetleri dengeleme, dış talep gücünü koruma ve iç talepte yavaşlama sinyalleri verdiğini açıkladı.

Merkez Bankası fiyat artışının alt kalemler bazında genelde görüldüğünü ifade etti. Enflasyonun fiyatlama davranışlarında risk oluşturduğuna değinildi. Tüm bu sebeplerle bankanın sıkı para politikasını uzun müddet koruması gerektiği açıklandı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)