Merkez Bankası Faizde Sadeleştirmeye Gitti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası döviz kurlarını kontrol altına alabilmek için son olarak faizde sadeleştirme hamlesine gitti.

EKONOMİ 29.05.2018, 13:57
Merkez Bankası Faizde Sadeleştirmeye Gitti

Dolar Düşüşle Başladı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faizlerde sadeleştirmeye gitme kararı aldı. Bu kararın ardından piyasalar olumlu tepki verdi ve dolar 4.60’ın altına geriledi. Ayrıca son 5 haftadır sürekli olarak yükselişle açılış yapan dolar bugün itibariyle güne düşüşle başladı. Bu da piyasaların bir nebze rahatlamasına katkı sundu.

Merkez Bankası haftalık repo ihalesi yöntemine yeniden başvuracak. Böylelikle politika faizi de 16,50 oranına yükselmiş olacak. 1 Haziran’dan sonra başlayacak bu yeni uygulama ile birlikte de faizlerin üst sınırının %18’e kadar çıkacağını da ifade edebiliriz.

Hükümetten İlk Tepki

Merkez Bankası tarafından yapılan bu hamlenin ardından ilk açıklama Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den geldi. Zeybekci atılan bu adımların son derece olumlu olduğunu ve etkisinin görüleceğini ifade etti. Ayrıca Merkez Bankası’nın da her zaman arkasında olduklarını dile getirdi. 24 Haziran’a kadar olumlu seyrin devam edeceğini ifade eden Bakan Zeybekci 24 Haziran sonrasında ise köklü reformlar ile enflasyonun ve döviz dalgalanmalarının önüne geçeceklerini ifade etti.

Bakan Zeybekci yüksek faiz ile yüksek enflasyon arasındaki ilişkiye dikkat çekerek bu konuya ağırlık vereceklerini dile getirdi. Böylelikle ekonomimizin daha da çok rahatlaması mümkün olacaktır. Bu konuda ilerleyen dönemlerde ne gibi hamleler yapılacağı ise bilinmiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)