Merkez Bankası Enflasyona Dikkat Çekti

Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen para politikası toplantısının ardından yayınlanan özette enflasyona özel vurgu yapıldı.

EKONOMİ 14.06.2018, 21:47
Merkez Bankası Enflasyona Dikkat Çekti

Sıkı Para Politikası Devam Edecek

Merkez Bankası tarafından yayınlanan toplantı özetinde enflasyonda ciddi artışların yaşanabileceğine dikkat çekildi. Bu sebeple sıkı para politikalarının da uygulanmaya devam edeceği ifade edildi. Böylelikle enflasyon da belirli seviyede tutulabilecek.

Merkez Bankası’nın toplantı özetinde akaryakıt ürünlerinde fiyat düzenlemesinin ardından fiyat artışlarında bir yavaşlama olduğuna dikkat çekildi. Ancak yıllık olarak değerlendirildiğinde ise artış gözleneceği belirtildi.

Haziran ayı özelinde birtakım gıda ürünlerinde aşırı derecede fiyatlanmanın ortaya çıkabileceği de Merkez Bankası tarafından işaret edildi. Ayrıca işlenmiş gıdaların bazılarında da fiyat hareketlenmelerinin yukarı doğru seyir göstereceğine dikkat çekildi. İşte bu duruma karşın tedbir alınacağı ve her daim gözlemlendiği belirtildi.

Merkez Bankası, ekonomik verilerde yaşanan iyileşmenin etkilerinin gözlemlendiğini de belirtti. Böylelikle normalleşme yönünde işaretlerin ortaya çıktığı dile getirildi. Ancak yine de sıkı para politikası uygulanmaya devam edeceği ve böylelikle enflasyonun normale döndürüleceği belirtildi.

Merkez Bankası enflasyon ile mücadele edebilmek için elindeki tüm araçları kullanacağının da vurgusunu yaptı. Özette belirtilen hususlardan birisi de TL’nin değer kaybetmesi oldu. Bu kapsamda döviz kurlarında yaşanan yükseliş sonrasında enflasyonun da arttığı aktarıldı. Cari açığın da artıyor olması enflasyonu etkileyen hususlardan birisi. Ancak tüm bunların yakından izlendiği mesajı verildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)