Merkez Bankası Enflasyon Tahminini %13,4’e Yükseltti

Merkez bankası yılsonu enflasyon tahmininde ciddi bir yükseliş kaydetti. Enflasyon beklentisi yüzde 8,4'ten yüzde 13,4'e yükseldi.

EKONOMİ 31.07.2018, 20:39
Merkez Bankası Enflasyon Tahminini %13,4’e Yükseltti

Enflasyon Raporu Açıklandı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, bu yıl içindeki 3. enflasyon raporunu açıkladı. Rapora göre kredilerin büyüme hızı ikinci çeyrekte gerilemeye devam etti. Enflasyondaki yükseliş ise alt gruplar genelinde yaygın görülüyor. TÜFE’nin yılın ikinci çeyreğinde beklentinin üzerinde gerçekleşmesi ile TL’de değer kaybı yaşanırken petrol ve emtia fiyatlarında ise artış görüldü. Döviz kurundaki gelişmeler ve tarım ürünlerindeki fiyat artışları ise gıda fiyatlarının yükselmesine sebep oldu.

İktisadi faaliyetlerde yavaşlama olması ve dengeleme eğilimine girilmesi fiyat arttırma eğilimini de güçlendirdi. İthalattaki hızlı yükseliş cari açığı olumsuz etkilerken, turizm toparlanmaya katkı sunuyor.

Tahminler Yükseldi

Merkez Bankası yaptığı değerlendirmelerden sonra petrol fiyat tahminini 68 dolardan 73 dolara yükseltti. Gıda fiyatları tahmini ise %7’den %13’e yükselerek sert bir yükseliş yakaladı. Merkez bankası yılsonu enflasyon tahminini ise %8,4’ten %13,4’e yükseltti. 2019 enflasyon tahmini %9,3 ve 2020 enflasyon tahmini %6,7 olarak açıklandı. Orta ve uzun vadede ise enflasyonun %5 düzeyinde istikrar kazanmasını beklediklerini açıkladılar.

Enflasyonun beklenenden oldukça yüksek seyretmesi ve küresel risklerin artması dikkate alındığında oldukça kritik dönemler yaşanıyor. Merkez Bankası varsayımlarda değişiklik olması halinde para politikasının yeniden gözden geçirileceğini ifade etti. Öncelikli hedeflerinin ise öngörülebilirliği arttırmak olduğunu açıkladı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)