Merkez Bankası: Enflasyon Düşüyor, Faiz Geriledi

Merkez Bankası tarafından açıklanan rapor ile enflasyonun düştüğü ve faiz oranlarının gerilediği açıklandı.

EKONOMİ 29.11.2019, 21:55
Merkez Bankası: Enflasyon Düşüyor, Faiz Geriledi

Finansal İstikrar Raporu Açıklandı

Merkez Bankası tarafından Kasım ayı Finansal İstikrar Raporu açıklandı. TCMB Başkanı Murat Uysal, raporun önsözünde değerlendirmelerde bulundu. Raporda enflasyonun düştüğü ve beklentilerde iyileşme olduğu belirtildi. Döviz kuru oynaklığının azaldığı, faiz oranlarının ise gerilediği görüldü. En son yayınlanan rapordan bu yana gelişen ekonomik göstergelerin küresel büyüme beklentilerini ve risk unsurlarını belirginleştirdiği açıklandı. 

Yurt içinde yaşanan enflasyon oranındaki düşüş sayesinde ekonomik göstergeler olumlu yöne evrildi. Kredi kullanımında da arz ve talep dengesinin iyileşti ve krediler büyüdü. Kredilerdeki canlanma ekonomide canlanma olarak da yansıdı. 

Kredi Faizleri Düştü

Bankacılık sektöründe görülen güçlü sermaye ve nakit para hacmi sayesinde risklere karşı dayanıklık fazladır. Fiyat istikrarının sağlanması için TCMB tarafından koyulan hedeflere ulaşmak için etkin çalışmalar yürütülmüştür. 
Tüm bu olumlu gelişmeler sayesinde 2019 yılının başından beri en iyi ekonomik göstergelere ulaşıldı. Haziran ayından itibaren başlayan olumlu göstergeler en iyi halini aldı.

İyileşmenin devam ederek 2019 yılının en iyi rakamlar ile kapatılması bekleniyor. Düşük enflasyon, düşük faiz ve yüksek tüketici güven endeksi sayesinde ekonomik göstergelerin iyileştirilmesine devam edilmesi bekleniyor. Aralık ayına ait verilerin de alınması ile 2019 yılının ekonomik tablosu netleşecektir. Bu tablo zam pazarlıkları için de önem arz etmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)