Merkez Bankası Altın Rekoru Kırdı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Rezervleri arasında yer alan dövizler azalırken altında ciddi manada artış gözlendi.

EKONOMİ 04.01.2018, 22:04
Merkez Bankası Altın Rekoru Kırdı

Tüm zamanların rekoru kırılırken toplam rezerv 564.8 tonu buldu. Uzun yıllar boyunca sabit bir miktarda tutulan altın rezervleri 2017 yılının mayıs ayından bu yana artışa geçirildi. Bu kapsamda dövizler satılarak yerine altın alımı gerçekleştirildi. Böylelikle altın rezervlerindeki artış 187.7 tona ulaştı. 

Döviz Rezervi Kaybı

Piyasada yaşanan döviz kuru dalgalanmalarına karşın hükümet tarafından kampanya başlatılmış ve eldeki dolarların bozdurulması sağlanmıştı. Bu kapsamda Merkez Bankası tarafından da ciddi döviz bozdurma işlemleri yapıldı. Toplam bozdurulan döviz rezervi miktarının 7.9 milyar olduğu ifade ediliyor. İşte buna karşılık altında ve diğer rezervlerde gerçekleşen artış ise 1.6 milyar dolar oldu. 

Türk Lirasına Dönüş

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle birçok sektörde döviz terk edilmiş bunun yerine Türk Lirasına yönelim başlamıştı. Bu kapsamda kira sözleşmelerinden bakıcı ücretlerine kadar birçok hususta ücretlendirmeler Türk Lirası üzerinden gerçekleştirilmeye başlandı.

Son zaman diliminde Dolar başta olmak üzere piyasalarda süren dalgalanmalar da devam ediyor. Son olarak Türkiye’nin rekor büyümesiyle birlikte düşüşe geçen Dolar dış konjonktürün etkisiyle yeniden hareketlenmeye başladı. Özellikle dolar üzerinden yatırım gerçekleştiren tacirler bu konuda ciddi rahatsızlık duyuyorlar. Özellikle seçimin de yaklaştığı bu süreç içerisinde ülke ekonomisinin ayakta kalması son derece önem arz etmektedir.

Yorumlar (0)