Merkez Bankası 50 Puan Faiz İndirimine Gitti

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 19 Şubat günü politika faizinde yeniden indirime gitti.

EKONOMİ 19.02.2020, 20:45
Merkez Bankası 50 Puan Faiz İndirimine Gitti

Piyasaların Tepkisi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politika faizini belirlemek için 19 Şubat tarihinde toplantı gerçekleştirdi. Toplantı öncesinde piyasaların faiz indirimi yapılması yönünde bir beklentisi vardı. Nitekim toplantı sonucunda da faiz indirimine karar verildi. Faiz oranı 11,25’ten 10,75’e düşürüldü. Bu kararın açıklanmasının ardından altın fiyatlarında yükseliş gözlemlendi. Ekonomistler ise faiz oranlarının düşüşü konusunda enflasyon oranının belirleyici olacağını ifade ediyor. 

Ekonomistler yıl sonu tahminlerini %10 olarak korumaya devam ediyor. Politika faizlerinin bu şekilde düşürülmesi olumlu karşılansa da makro ekonomik göstergelerden bazılarında sorunların var olduğu da dile getirildi. Örnek olarak enflasyon ve istihdamdaki görüntüye değinilmektedir. İktisadi faaliyetlerde bir hareketlilik yaşanmaya başlamış olsa da halen daha istihdamda ciddi bir atılım yaşanması mümkün olmayacak gibi görünmektedir.

Mart ayı içerisinde yapılacak toplantıda da faiz indirimi yapılacağı yönünde bir beklenti oluştuğunu da ifade etmek gerekir. Türkiye’deki reel enflasyon oranı ise emsal durumda olan Rusya, Endonezya ve Meksika gibi ülkelerin altına inmiş oldu. Ancak gelişmekte olan ülkelerin halen daha üzerinde olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Fakat bir anda faiz oranlarının indirilmesi enflasyon ile ölçüşmeyeceği için kısa vadede bunun mümkün olmayacağını söyleyebiliriz.

Piyasada gözler şimdiden Merkez Bankası’nın Mart ayı toplantısına çevrilmiş durumdadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)