Mehmet Şimşek: Halkbank’a Ceza Gelirse Kendisi Öder

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek son dönemlerde Hazinede borçlanmaların Halkbank için olduğuna ilişkin haberine ilişkin olarak Ceza gelirse Halkbank kendisi öder.

EKONOMİ 12.01.2018, 21:14 12.01.2018, 23:08
Mehmet Şimşek: Halkbank’a Ceza Gelirse Kendisi Öder

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda hazinenin borçlanması ile ilgili çıkan Halkbanka hazırlık haberlerine, borçlanma durumunun Halkbank’a gelecek bir ceza ile ilgili olmadığını, ceza gelirse Halkbank’ın ödeyeceğini ifade etti.

Hazine borçlanması Halkbank için değil!

Ekonomiden sorumlu Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek bir gazeteye yaptığı açıklamada hazinenin borçlanması ile Halkbank’ın bir ilgisi olmadığını açıkladı. Daha önce hazinedeki bu hazırlığın ABD’de yargılanan Hakan Atilla davasından dolayı Halkbank’a kesilecek ceza ile ilgili olduğu haberleri çıkmıştı. Şimşek bu iddiaları yalanlayarak, ceza gelirse Halkbank kendisi öder dedi. Hatta yılın ilk çeyreğindeki hazineye iç borç geri ödemesinin bu yıl daha fazla olduğunu ifade etti. 

Ceza Gelirse Halkbank Öder.

Bakan Şimşek'e Bütçedeki borçlanma politikası yürütülmesinin sebebi soruldu, borçlanma maliyetlerini etkileyecek faktörler sebebiyle böyle bir yol izlendiğini ifade etti. Enflasyon, küresel belirsizlikler gibi ekonomik faktörlerin hazineye etkisi nedeniyle borçlanma politikası uygulandığını ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Şimşek daha önce yaptığı açıklamada Halkbank ya da finans sisteminin Hakkan Atilla davası kararlarından dolayı sıkışması halinde destek vereceği ifadelerine karşın. Maksadının Halkbank’ın cezasını ödemek değil, nakit desteği sağlamak olduğunu söyledi.

Kullandığı “Karar” ifadesi ABD’den gelecek Halkbank cezası olarak lanse edilen Şimşek, yüklü bir cezaya hazırlık yapılmadığını ifade etti. Hazinede güçlü nakit tutulmasının seçimle de Halkbank’la da ilgisi olmadığını iddia etti. Bu durumun sadece bir hazırlık olduğunu söyledi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@