Marmarabirlik Zeytin Alımında Rekor Kırdı

Marmara Zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) son olarak yaptığı zeytin alımı ile tüm zamanların rekorunu kırmayı başardı.

EKONOMİ 17.01.2018, 22:20
Marmarabirlik Zeytin Alımında Rekor Kırdı

2017-2018 yılı kampanya dönemi içerisinde üreticiden toplam 51 bin 500 ton zeytin alındı. Bu rakam Marmarabirlik tarihinin en büyük rakamı olarak tarihe geçti. Tüm bu zeytinlere Marmarabirlik tarafından ödenen meblağ ise 220 milyon lira olarak açıklandı.

10 Ocakta Sona Erdi

Kampanyalı bir şekilde alım yapan Marmarabirlik’in bu kampanyası 10 Ocak tarihinde sona erdi. Şimdiye kadar yapılan ödemelerde üreticilerin paylarının %80’i ödendi. %20’lik kısım için ödeme tarihi ise 26 Ocak olarak belirlendi. 

Kredi Çekilmeden Borçlar Kapandı

Tüm bu zeytin alımlarında herhangi bir şekilde kredi çekilmediği yetkili kimseler tarafından ifade edilirken Marmarabirlik’in kimseye borcunun olmadığı da belirtildi. Böylelikle oldukça başarılı bir kampanya dönemi de geride kalmış oldu. 

Zeytin Üretiminde Ciddi Artış

Alınan önlemler ve bilinçli yetiştiricilik sayesinde zeytin üretiminde çok ciddi bir artış yaşandığı da belirtiliyor. Bu artış Marmarabirlik’e sunulan zeytin miktarlarında da kendisini gösterdi. Zeytin üretiminde verim artışı ise uygulanan yöntemlere bağlanıyor. Bu kapsamda basit tedbirler ile daha yüksek rekolteler elde edebilmek mümkün olabiliyor. 

Marmarabirlik yöneticileri hedeflerini daha da yükseklere diktiklerini belirtirken bunun için de canla başla çalışacaklarını ifade ediyorlar. Ayrıca 2023 hedefi olarak belirlenen 500 milyon lira ciro hedefine de 2018 yılında ulaşmayı planladıklarını belirttiler.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@