Mansur Yavaş: İşçi Çıkarmak Zorunda Kalabiliriz

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, hükümetin destek olmaması durumunda işçi çıkarmak zorunda kalabileceklerini belirtti.

EKONOMİ 21.05.2020, 22:45
Mansur Yavaş: İşçi Çıkarmak Zorunda Kalabiliriz

Gelirler Düştü

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak görev yapan Mansur Yavaş, bir gazeteye mevcut durumlar hakkında açıklamalarda bulundu. Yavaş, belediye bütçesinin 12 milyar lira açık verdiğini açıkladı. Gelirlerinin normal bir dönemde 1 milyar lira olması gerektiğini belirten Yavaş, hali hazırda 300 milyon geliri ancak elde edebildiklerini açıkladı. Bu nedenle de acil olmayan işler dışında herhangi bir iş yapamadıklarının da altını çizdi. 

Durumun bu şekilde devam etmesi halinde işçilerin ücretsiz izne çıkarılabileceği ve hatta işçi çıkarmak durumunda kalabileceklerini de aktardı. Başkan Yavaş, bu konuda hükümeti göreve çağırdı ve acil kaynak bulunması gerektiğini belirtti. 

Başkan Yavaş son dönemlerde önemli adımlar atarak en başarılı belediye başkanları arasında gösterilmişti. Buna karşın koronavirüs nedeniyle birtakım zorluklar tüm belediyelerde yaşanmaya devam ediyor. Devletin bu konuda yeteri kadar kaynağının olmadığı da ifade ediliyor. Dolayısıyla belediyeler zaruri hizmetleri yerine getirmek adına yeni kaynak arayışlarına girmiş bulunuyor.

İşçi çıkarmak 3 ay boyunca yasaklanmıştı. Bu süreçte ücretsiz izne çıkarmak gibi ihtimaller üzerinde duruluyor ancak kıs çalışma ödeneği şartları mevcutsa bundan da faydalanmak mümkün olabilir. Dolayısıyla işten çıkarmak en son çare olarak düşünülmeli ve alternatif çözümler üzerinde yoğunlaşılarak adımlar atılmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)