Maket Uçak Yaparak Başladı, Şimdi Airbus İçin Kuyruk İhracı Yapıyor

Model uçak yaparak havacılık ve savunma sektörüne giriş yapan Epsilon Kompozit AŞ, zamanla büyük başarı yakaladı.

EKONOMİ 29.12.2017, 15:08
Maket Uçak Yaparak Başladı, Şimdi Airbus İçin Kuyruk İhracı Yapıyor

Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren firma şimdi Airbus A320'ye kuyruk ana kirişi üretimi yapıyor. 

Bir Başarı Öyküsü
Model uçak yapımına başlayarak havacılık sektörüne giren şirkette yönetici ortak olan Barış Nalçacı, şirketin şimdi bulunduğu noktaya nasıl geldiğini anlattı. 

Her şeyin model uçak yapımına olan merakı ile başladığını ifade eden Nalçacı, ilk model uçaklarını evde üreterek işe başlamış. Sonraları ise OSTİM'de model uçak üretimi konusunda faaliyet gösteren tek çalışanlı bir şirket kurmuş. O dönem 30 farklı model uçak üretmen kapasitesine sahipmiş. 

Adım adım büyüyen şirketinde ürettiklerini dünyaya pazarlamaya karar veren Nalçacı, yaptığı çalışmalara sonucu ilk model uçakları Almanya’ya göndermiş. Mevcut uçaklarını balsa ağacından üreten Nalçacı, faaliyet alanını genişleterek yarışmalar için kompozitten uçak üretmeye başlamış. 

Yarışmalar İçin Model Uçak Üretiyordu

Kompozitle üretime başlamaları üzerine artık savunma sanayisi için parça üretmeye başlamışlar. Bu noktaya gelene kadar pek çok tecrübe kazanan firmaya ASELSAN’dan teklif gelmiş. Gerçek uçak parçaları üretme teklifi başta tedirgin etse de, 1,5 yıl sonra ASELSAN ile çalışmaya başlamışlar. 

Firma 2014 yılından beri daha gelişmiş bir hale geldi. Şimdi ise Airbus A320'ye parça (kuyruk ana kirişi) ihracatı yapıyorlar. Helikopterler için de parça üretiyorlar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@