Mahalli İdarelerde Çalışan Memurlar 2019 İlave Ücretini Bekliyor

Yeni yılın zamları, kamu ve özel sektör için açıklanmaya devam ediyor. Peki, mahalli idarelerde çalışan memurların ilave ücreti ne kadar?

EKONOMİ 14.01.2019, 18:52
Mahalli İdarelerde Çalışan Memurlar 2019 İlave Ücretini Bekliyor

Kamu kurumunda görev yapan memurlara yapılmayan ilave ödeme, mahalli idarede çalışan kişilere yapılacak. Mahalli idarede çalışan personele ikramiye ödemesi!

İlave Ödeme: İkramiye
Mahalli idare çalışanlarına özel olan mahalli personel ilave ikramiyesi sunuluyor. Bu şekilde bir çerçeve içinde ödemenin yapılacak olması,
•    Büyükşehir Beledi Kanunu
•    Belediye Kanunu 
•    Ve
•    İl Özel İdaresi Kanunu’nda düzenlenerek sunulmuştur.

Belediye Personeline Her Defasında 3.264,92 TL Ödeme
Belediye Kanunu’nun 49.maddesi gereği, belediyelerde toplam memur sayısının yüzde onunu geçmemek ve belediyede çalışan memurlarda yılda iki defa ikramiye ödemesi yapılmalıdır. Bu ödemelerden damga ve gelir vergisi kesintisinin olması söz konusudur. Belediye personellerine ikramiye ödemesi kanunu gereği gerçekleştirilmelidir.

Büyükşehir Belediyesi Personeline Her Defasında 4.701 TL ödeniyor.
5216 sayılı Kanun’un 22.maddesi gereğince, Büyükşehir Belediyelerinde çalışan başarılı memurlara her defasında 4.701 TL tutarında en fazla iki kere olmak üzere ödeme yapılmaktadır.
İl Özel İdaresi Personeline Her Defasında 3.264,92 TL veya 4.701 TL ödeme yapılıyor.

Ödemelerin oluşturulan kanunlar ile desteklenmesi söz konusu. 5302 sayılı Kanun’un 36.maddesinde il özel idarelerinde en fazla iki ikramiye ödenmektedir. İkramiye ödemeleri kapsamında ilgili mevzuat gereği, kurallara uygun şekilde ödemelerin yapılması sağlanıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
ZELİHA Dursun 2 yıl önce
Iş ariyorum