Kredi Kartı Sahiplerine Yargıtay’dan Müjdeli Haber

Kredi kartının çalınması, zorla alınması gibi durumlarda kart sahibi 24 saat içinde bankaya bildirdiyse, çekilen parayı bankanın ödemesi gerekir.

Kredi Kartı Sahiplerine Yargıtay’dan Müjdeli Haber

Kart Çalınırsa Sorumluluk Bankadadır

Bir vatandaş kredi kartının gasp edilmesi üzerine 4. Tüketici Mahkemesi'ne müracaat ederek kredi kartından nakit çekilen paranın banka tarafından iade edilmesini istedi. Davacı silahlı tehdit ile kredi kartının alındığını ve aynı gün karttan bankamatikle nakit çekim yapıldığını, bankaya bildirmesine rağmen bedelin davacı tarafından ödettirildiğini belirtti. Bu bedelin çekilmesinden sorumlu olmadığını öne süren davacı, bankadan faiziyle bedelin tahsilini istedi.

Banka ise savunmasında kredi kartı ve şifresinin korunmasından davacının sorumlu olduğunu, davalı bankaya haber verilmediğinden kusuru olmadığını ileri sürdü.

Yapılan incelemede mahkeme davacının gaspa uğradığını ve 24 saat içinde bankaya bildirimde bulunduğunu tespit etti. 5464 Sayılı Kanun'un 12. maddesine göre hüküm kuran mahkeme, kartın hukuka aykırı kullanılması ve nakit çekilen bedelin 150 TL'si dışındaki miktarlardan bankanın sorumlu olduğuna hükmetti. Bu yüzden davacıdan tahsil edilen bedelin banka tarafından faiziyle ödenmesine karar verdi.

Yargıtay Onadı

Yerel mahkeme tarafından verilen karar davalı banka avukatı tarafından temyiz edildi. Yargıtay 19. Hukuk Dairesi dosyayı inceledi ve onama kararı verdi. Sözleşmede aksi belirtilse dahi haksız çekilen paranın banka tarafından ödenmesine karar verdi. 150 TL dışındaki meblağı banka faiziyle ödeyecek.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE