Kredi Kartı Kullananlar Dikkat: Dolandırıcılığa Maruz Kalmayın

Tüketici Dernekleri Federasyonu, kredi kartı kullanıcılarını uyaran bir açıklama yaptı. Sosyal medyada kredi kartı aidatları geri alınıyor yazılarına inanılmaması gerektiği belirtildi.

EKONOMİ 09.02.2020, 18:40
Kredi Kartı Kullananlar Dikkat: Dolandırıcılığa Maruz Kalmayın

Cumhurbaşkanlığı Logosuyla Vatandaş Kandırılıyor 

TÜDEF Genel Başkanı Aziz Koçal bir grup kişinin sosyal medya üzerinden kişileri suiistimal ettiğini ifade etti. Buna göre, Cumhurbaşkanlığı logolarını kullanarak kredi kartı aidatları geri alınıyor gibi ifadelerle reklam veriliyor ve kişilerin kredi kartı bilgileri ele geçiriliyor.

Son zamanlarda şikayetlerin artması üzerine vatandaşları uyarma kararı aldıklarını belirten Koçal, bu kişilerin logolarla insanları kandırmaya çalıştığını vurguladı. Bu tuzağa düşen tüketicilerin kredi kartı bilgilerini forma yazdıklarını ve sonra mağdur olduklarını ekledi.

Bankalar Aidat İçin Reklam Vermiyor

Bankaların kredi kartı aidatlarıyla alakalı iade için sosyal medyada reklam vermeyeceklerini vurgulayan Koçal, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a da değindi. Buna göre bankaların yasal olarak tüketicilere ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorunda olduğunu ifade etti. Kart aidatı ödemek istemeyen kişilerin, banka şubelerine giderek aidatsız kart talep ettiklerini yazılı bir şekilde belirtmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bu yazılı başvurunun bir sureti alınarak saklanmalı ve banka yine de seçenek sunmayarak aidat talep ederse, bu durumda düşülen aidat miktarının iptal edilmesi için tüketici hakem heyetlerine müracaat edilmesi gerektiğini belirtti.  Sosyal medyadaki dolandırıcıların bu nedenle dikkate alınmaması gerektiğini yineledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)