Kredi Kartı Faiz Oranlarına Zam Geldi!

Kredi kartı işlemlerine uygulanacak olan faiz oranları Merkez Bankası tarafından değiştirildi. Gecikme faizi %2,34’den %2,57’ye çıktı.

EKONOMİ 01.07.2018, 18:15
Kredi Kartı Faiz Oranlarına Zam Geldi!

Gecikme Faizine Zam Geldi. işte detaylar.

Seçimlerin yapılmasından sonra ilk konu ekonominin düzeltilmesi oldu. Bu kapsamda vatandaş nelere zam geleceğini merak ediyordu. İlk zam kredi kartı faiz oranlarına geldi.

Merkez bankasının yaptığı zam Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Değişikliğe göre Türk lirası cinsinden yapılan kredi kartı işlemlerine uygulanan aylık azami gecikme faizi %2,34’den % 2,52’ye çıkarıldı. Yabancı para cinsinden yapılan kredi kartı işlemlerine uygulanan aylık azami gecikme faizi ise %1,97’den %2,12’ye çıkarıldı.

Akdi faiz oranlarında da değişiklik yapıldı. 2018 yılının 2 çeyreği için daha öncesinde aylık azami akdi faiz oranı Türk lirası cinsinden işlemler için %1,84, yabancı para içinse %1,47 olarak belirlenmişti. Ancak bu rakamların üzerine zam geldi. Türk lirası cinsinden kredi kartı işlemlerinde akdi faiz oranı %2,02 olurken, yabancı para cinsinden işlemlerde akdi faiz oranı %1,62 oldu.

Kısa Vadeli Gereksinimler İçin Kredi Çekin.

Merkez Bankası bu zamlardan sorma tüketicilere bir de öneride bulundu. Kredi kartı faizlerinin bireysel faizlerden daha yüksek olduğunu hatırlatan Merkez Bankası kısa vadeli kredi gereksinimi olan vatandaşların kredi kartı kullanmak yerine ihtiyaç kredisi çekilerek giderilmesinin daha makul olduğu aktardı. Ancak ihtiyaç kredisi için her vatandaş şartları kolaylıkla sağlayamıyor.
 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)