Kredi Kartı Faiz Oranları İndirildi

Merkez Bankası kredi kartı faiz oranlarını indirdiğini açıkladı. Böylelikle kredi kartı borçlarında geri ödenecek faiz oranları daha düşük olacak.

EKONOMİ 29.06.2019, 21:05 01.07.2019, 00:12
Kredi Kartı Faiz Oranları İndirildi

Tüketicilere Uyarı

1Nisan 2019 tarihinde kredi kartı faiz oranları artırılmıştı. Bu artırım ile akdi faiz oranı 2,15, azami gecikme faizi 2,65 olarak açıklanmıştı. Yabancı para cinsinden kredi kartları için ise bu oran 1,72 ile 2,22 olarak belirlenmişti. Ancak Merkez Bankası yayınladığı duyuru ile faizlerin yeniden düşürüldüğünü açıkladı. Buna göre Türk lirası cinsinden kredi kartlarında faiz oranları sırasıyla 2 ve 2,40 olarak belirlendi. Yabancı para birimleri için ise 1,60 ile 2,00 olarak açıklandı. 

Merkez Bankası tarafından yayınlanan duyuruda kısa vadeli borç ihtiyacı olanların kredi kartı yerine ihtiyaç kredilerine yönelmesi gerektiği de ifade edildi. Zira bu kredilerin faiz oranları kredi kartlarına göre daha düşük orandadır. Ancak uzun vadede ve yüksek miktarda para çekecekler için ayrıntılı bir hesaplama yaparak karar vermek gereklidir. Merkez Bankası’nın bu kararı ekonomide yaşanan iyileşmeleri de göstermektedir. Gelecek zaman içerisinde faiz oranlarında iyileştirmelere gidilecektir. Kredi faizlerinde de düşüş başlaması söz konusu olursa piyasaların daha çok canlanması da mümkün olacaktır. Bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çağrılarda bulunmasına rağmen henüz somut bir adım atılmadı. Ancak yüksek faiz oranları halen daha hükümetin öncelikli konuları arasında yer alıyor.

Yorumlar (1)
Erengül Çakmur 2 yıl önce
7 yıllık silahlı kimlik kartım sertifikam var Tecrübem çok fazla şu yaş davasını kaldırın ortadan insanı kaybetmeyin ltfn ben bi anneyim minik bi yavrum var Ve hayat kavgam çok ağır işkur artık doğru düzgün bi yerleştirme yapsın Saygılar