Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Düşürülüyor

Kredi kartları hakkında yönetmelikte değişiklik yapılması ile asgari ödeme tutarının yüzde 20 ile yüzde 40 arasında ödenmesini belirleme yetkisi BDDK’ya verildi.

EKONOMİ 29.03.2020, 11:15
Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Düşürülüyor

Yüzde 20’ye Kadar Düşürülebilecek

Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklik bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Değişikliklerden en dikkat çekeni ise BDDK’ya kredi kartlarının asgari ödeme tutarını belirleme yetkisi verilmesi oldu. Dönem borcunun yüzde

20 ile yüzde 40’ı arasında asgari tutar BDDK tarafından belirlenebilecektir. Ancak kurul yaptığı değişiklik için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının görüşünü almalıdır. 

Şu anda kredi kartı dönem borcunun yüzde 40’ı asgari ödeme tutarıdır. BDDK, kendisine verilen yetkiyi kullanırsa bu tutarı dönem borcunun yüzde 20’sine kadar düşürebilecektir. 

BDDK Yetkisini Kullanmalıdır

Korona virüsle yoğun bir şekilde mücadele ettiğimiz günlerde sağlıktan sonra gelen ikinci başlık ise ekonomi oldu. Mücadele kapsamında ekonomik önlemler alınmaya devam ediyor. Sosyal hayat durdu, vatandaş evden çıkmıyor ve işe dahi gitmiyor. Böyle bir ortamda asgari yaşam tutarı için ödemeleri yapmak dahi mümkün olmuyor. Bu nedenle bankalar kredi kartı ve kredi ödemelerini erteleme kararı aldı.

BDDK kendisine verilen bu yetkiyi ivedi olarak kullanmalı ve kredi kartlarının asgari ödeme tutarını düşürmelidir. Aksi takdirde vatandaş geliri olmayan bir dönemde büyük bir yükün altında kalacaktır. İlerleyen günlerde bu konuda adım atılmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)