Kredi Faizlerinde İndirim Kampanyası Sona Erdi

Ziraat Bankası öncülüğünde başlatılan kampanya ile konut kredisi faizlerinde yapılan indirim bugün sona erdi.

EKONOMİ 06.07.2018, 06:15
Kredi Faizlerinde İndirim Kampanyası Sona Erdi

Faizler Yüzde 1’in Altına Düşmüştü

Konut sektörünü canlandırmak için başlatılan kredi faizlerinde indirim kampanyası sona eriyor. Kampanya kapsamında faiz oranları %0.98’e çekilmişti. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, faiz oranlarının Pazartesi günü yeniden aylık %1.30’un üzerinde devam edeceğini beklediklerini aktardı. 10 Mayıs’ta başlayan ve Haziran sonuna kadar devam eden kampanya 2 Temmuz Pazartesi günü sona ermiş olacak. Vakıfbank dün itibariyle konut kredisinde faiz oranını %1.27’ye çıkardı.

%20 İndirim Sona Eriyor

Konut sektörünün canlanması amacıyla 10 Mayıs’ta başlatılan faizlerde indirim kampanyası müteahhitlere de ilham olmuştu. 15 Mayıs itibariyle müteahhitler projelerinde %20 indirim kampanyası başlatmıştı. Bu kampanya da 30 Haziran tarihinde sona eriyor.

Önümüzdeki dönemlerde bankalar tarafından yeni bir indirim kampanyası başlatılıp başlatılmayacağı belli değil. Konut kredisinde faizlerin psikolojik sınır olan %1’in altına inip inmeyeceği henüz net değil. Ancak ekonominin durumu ve konut sektöründe biriken stok düşünüldüğünde ekonomiyi canlandıracak girişimler gerekli.

Şimdiye kadar 40 bin kişi kamu bankalarından kredi kullanarak konut sahibi oldu. Çekilen kredi tutarı ise 17-0-180 bin TL civarını buldu. Vatandaşların ortalama 300 bin TL civarında ev aldıkları görüldü. Bu sayede indirim kampanyası konut satışlarını canlandırarak amacına ulaştı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)