Koronavirüs İstihdam Destek Paketi Genişliyor

Koronavirüs salgını nedeni ile hükümet tarafından desteklere bir yenisi eklenmekte. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik reform paketi geneli içerisinde açıklamış olduğu istihdam paketi desteklerinden yararlanacak olan sektörlerin kapsamı genişlemekte.

İŞKUR 08.05.2021, 00:14 11.08.2021, 14:40
Koronavirüs İstihdam Destek Paketi Genişliyor

Koronavirüs İstihdam Destek Paketi Genişliyor!

Koronavirüs salgını nedeni ile olumsuz olarak etkilenmiş olan sektörlere yönelik olarak, hükümet tarafından verilmekte olan desteklere bir yenisi eklenmekte. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomik reform paketi geneli içerisinde açıklamış olduğu istihdam paketi desteklerinden yararlanacak olan sektörlerin kapsamı genişlemekte.

YENİ DESTEK PAKETİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günler içerisinde KOSGEB kanalı ile küçük işletmelere yönelik olarak 75 bin liraya kadar kredi verileceğini söylemişti.

Bu kez yeni istihdam oluşturacak olan üretim sektörü başta olmak üzere, turizm ve hizmet sektörlerinide kapsayacak bir şekilde yeni bir paket hazırlanmakta.

100 BİN LİRA KREDİ DESTEĞİ VERİLECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığının bizzat üzerinde çalışmış olduğu taslağın, Ramazan bayramından hemen sonra açıklanması beklenmekte.

Her yeni istihdam projesi için 100 bin lira kredi desteği verilmesi düşünülen bu olanaktan, daha önce sadece imalat sektörünün yararlanacağı bildirilmişti.

Ancak, turizmciler başta olmak üzere diğer bazı sektör temsilcileri de hem Cumhurbaşkanı hem de Maliye Bakanı Lütfi Elvan’la görüşerek kredi desteği kapsamına kendilerinin de alınmasını talep etti.

TURİZM VE HİZMET SEKTÖRLERİNİ KAPSAYACAK PAKET

Edinilen bilgilere göre pandemi sebebiyle sıkıntıda olan sektörlerin başında gelen turizm ve hizmet sektörünün de destek paketi kapsamında alınması planlanıyor.

Pakete göre, her yeni istihdam için Kredi Garanti Fonu’nun kefaleti ile belirlenen işletmeler istihdam başına 100 bin lira kredi kullanacak.

Bu kredinin tutarı 500 bin lirayı geçmeyecek. Kredi 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli olacak. Kredi için öncelikli olarak kamu bankaları devreye sokulacak.

Ancak ilgili bakanlıklar, özel bankaların da KGF aracılığıyla verilecek krediler için devreye girmesi için görüşmeler yürütüyor.

FAİZİNİ DEVLET KARŞILAYACAK

AK Parti’nin ekonomi kurmayları, hazırlanan destek paketi ile bilgi verirken “Kredi faizlerinin büyük bölümünü devlet üstlenecek.

Her yeni istihdam için ortaya çıkan SGK primi ve işsizlik sigortası primi tutarı, kullanılacak kredinin faizinden düşülecek.

Bu maliyet işsizlik sigortası fonundan karşılanacak. İstihdama destek kredisi uygulamasından, imalat sanayi ve üretim sektörünün yararlanması öngörülüyordu. Ancak turizm sektörünün de talepleri var.

Bu sebeple turizm ve hizmet sektörünün kapsama alınması yüksek ihtimal” diye konuştu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı