Korona Virüsün Bıraktığı Hasar 1929 Buhranını Geçecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, korona virüsün bıraktığı ekonomik etkilerin 1929 buhranından daha büyük olacağını ifade etti.

EKONOMİ 29.04.2020, 21:14
Korona Virüsün Bıraktığı Hasar 1929 Buhranını Geçecek

İhracat ve İstihdam Hedefleniyor

15. Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın başkanlığında video konferans yoluyla toplandı. Toplantının gündemi korona virüs ve ekonomik etkileri oldu. Salgın sona erdikten sonra yapılması gerekenler değerlendirildi. Toplantıda adım adım işe dönüş planı yapıldı.                                                    

Bakan Albayrak, sağlıkta yaşanan başarının bir benzerinin de ekonomide yaşandığını söyledi. G20 ülkelerine destek sağlanmasının mutabakat metninde yer alması için Türkiye çaba sarf etti. 

Bu salgın küresel ekonomi ve ticarette kimsenin beklemediği yeni bir tablo ortaya çıkaracaktır. Bıraktığı hasar da beklenenden fazla olacaktır. hatta bu hasara 1929 buhranını da geçecektir. Çin’de 44 yıldan sonra ilk defa çeyreklik bir küçülme yaşandı. ABD’de işinin kaybedenlerin sayısı sadece 1 ayda 26 milyon kişiye ulaştı. Bu gelişmeler küresel piyasaları yakından etkileyecektir.

Türkiye ise korona virüsten kaynaklanan kur saldırılarının etkisini en aza indirmek ve işsizliğin artmasını önlemek için tedbir paketlerini devreye sokmuştur. Üretim gücü halen ayakta tutulduğu için salgından sonra hızlı bir şekilde üretime devam edilecektir. Türkiye bu durumda küresel piyasalardaki durgunluktan yararlanarak ihracatı da arttırabilecektir. Bu durum iç piyasalarda istihdam ve üretimin artması anlamına gelecektir. Salgın sonrası ihracat ve istihdama dayalı ekonomi modeli benimsenecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)