Körfez Refahı Sona Mı Eriyor

Petrol talebinin azalmasıyla sıkıntıya giren Körfez ülkeleri için petrole dayalı refah toplumu masalı kötüye gidiyor.

EKONOMİ 09.01.2018, 18:55 10.01.2018, 17:31
Körfez Refahı Sona Mı Eriyor

Azalan petrol talebi sonrası körfez ülkeleri ekonomiyi farklılaştırmak çalışmalara başladı. Birer birer vergi koymaya başladılar.

Ortadoğu ve Körfez ülkeleri için hareketli bir yıl oldu 2017 yılı. Arap Yarımadası'nın geleneksel dostları ve müttefikleri ile olan krizler ve büyük Körfez bölünmesiyle geçen bir yılın ardından ekonomide de değişiklikler yaşanmaya başladı.

Ekonomini küresel yavaşlaması bölge ülkelerinin petrole olan ihtiyaçlarını azalmasıyla beraber körfez ülkeleri birer birer ekonomik reform paketleri çıkarmaya başladı. Tüm Dünyanı petrolüne muhtaç olduğu çoğu zaman petrol kozunum kullanan  körfez efsanesi çatırdıyor.

Yaklaşık  100 yıldır petrol ekonomisiyle refah ve zenginlik içinde yaşayan servetlerine servet katan körfez ülkelerinin sefası sona erecek gibi. körfez ülkeleri robotlara vatandaşlık gibi uygulamalara giderek ekonomiyi çeşitlendirmeye çalışıyor.

Bazı uzmanlara göre, 20 yıl gibi bir sürede bu ekonomilerin zor günler yaşayacağını söylerken, bazılarına göre enerji sektöründeki tüm yeniliklere rağmen önümüzdeki 15-20 yıl bu bölgedeki ülkeler petrol piyasasında belirleyici olacak görüşündeler.

Suudi Arabistan batı dışında Çin gibi ekonomiler yarımadadan petrol alımlarını azalttı. Suudi Arabistan hükümeti gelirlerini çeşitlendirmek ve artırmak için ilk vergileri koydu. Ülkede pişen yemeğin maliyetinde yüzde 80'lik bir artış olacağı tahmin ediliyor.

Bunun dışında Suudi Arabistan 500 Milyar dolarlık teknoloji şehri NEOM'u kuruyor, Suudi kadınlara araba kullanma hakkı verildi yakın zamanda spor müsabakalarına giriş izni verilecek, Turizmde yabancılara vize verilmeye başlandı, Kutsal bölgeler hariç yabancılara vize verilecek. Şu anda 18 milyon olan turist sayısı 30 milyona çıkarılması hedeflenmektedir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@