Konut Satışlarına Seçim Engeli

Konut sektörünün hareketlendiği bahar dönemi, seçim kararı nedeniyle durgunlaştı. Hem dövizdeki artış hem de inşaat maliyetleri konut fiyatlarını da arttırmış oldu. Bu yüzden piyasaya durgunlaşsa da seçim sonrasına bırakılmaması gereken konut alımları seçimlerden sonra daha kötü bir hal alacak.

EKONOMİ 08.05.2018, 15:05
Konut Satışlarına Seçim Engeli

Mayıs ve Hazirana Kadar Konut Alınmalı

Dövizin ev fiyatlarını %15 kadar arttırabileceğini ifade eden uzmanlar, Mayıs ve Haziran ayına kadar konut alımının yapılması gerektiği konusunda hemfikirler. İnşaat sektöründeki maliyetler bu tarihten itibaren konut fiyatlarına yansıyacak ve vatandaşlar konut almak için seçim sonrası dönemi beklerken zararlı çıkacaklar.

Sanılanın aksine seçimlerin sonrasına bırakılan konut alımlarında daha yüksek fiyatlar söz konusu olacak. Özellikle büyükşehirlerdeki konut alımları için Hazirana kadar olan süre fiyat açısından daha avantajlı olacak.

Ne Zaman Konut Alınmalı?

Birçok uzman konut alımı için Haziran ayına kadar olan zaman diliminin uygun olacağını ifade ediyor. Özlelikle zamlardan etkilenmeyen dönem olan bu dönemde emlak sektörünün normal fiyatlar üzerinden değerlendirileceği tahmin ediliyor.

Seçim sonrasında ise fiyat açısından yüksek olacak olan emlak piyasasının ciddi bir yükselişe geçeceği tahmin edilmekte. Kredi faizlerinin de yükseleceği bu dönemde özellikle emlak alımı konusunda ciddi bir durgunluk olacağından yatırımcıların elini çabuk tutması tavsiye ediliyor.

Son dönemde Sarıyer, Esenyurt ve Kadıköy bölgelerindeki konutların popüler olduğu ifade edilirken, diğer ilçelerde de yükselişe geçen birçok ilçe olduğu biliniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)