Kısa Çalışma Ödeneğine En Çok İmalat Sektöründen Başvuru Geldi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğine çoğunluğu imalat sektöründen olmak üzere 268 bin 717 firmanın başvurduğunu açıkladı

EKONOMİ 20.04.2020, 21:15
Kısa Çalışma Ödeneğine En Çok İmalat Sektöründen Başvuru Geldi

3 Milyon 44 Bin 420 Çalışan İçin Başvuru Yapıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğine ilişkin yazılı açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar 268 bin 717 firma tarafından başvuru yapıldı. Bu firmalarda toplam 3 milyon 44 bin 420 çalışan bulunuyor. Başvurular halen devam ediyor ve elektronik ortamda yapılıyor. Başvuru yapan firmalar uygunluk testinden geçtikten sonra ödemeler yapılacaktır. 

En Fazla Başvuru İmalat Sektöründen

Bakan Selçuk, başvuru yapan firmalara ilişkin açıklamalarda da bulundu. Kısa çalışma ödeneğine en çok başvuru yüzde 40 ile imalat sektöründen geldi. İkinci sırada ise yüzde 15 ile toptan ve perakende sektörü gelmektedir. Üçüncü sırada ise yüzde 12 ile konaklama ve yiyecek sektörü gelmektedir. Dördüncü sırada ise yüzde 6 ile eğitim sektörü geldi.

Bakan Selçuk çalışan sayısına göre dağılımı da açıkladı. Başvuruların yüzde 51’ini 3’ten daha az çalışanı olan firmalar yapmıştır. Yüzde 28’ini ise4-9 çalışanı olan firmalar oluşturmuştur. Başvuru yapan firmaların yüzde 11’inin 10-19 çalışanı varken, yüzde 6’sının ise20-49 arası çalışanı mevcuttur. Görüldüğü gibi salgından en çok etkilenenler 50’den az çalışanı olan küçük işletmeler olmuştur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Zeynep 11 ay önce
Bnada para yardimi erzak yardimi istyom
Zeynep 11 ay önce
Para yardimi verin bize maske verin gida verin 1 aydir isden ciktm hastalikdan dolayi arz eterm