Kira Fiyatları Yüzde Kaç Artacak

Türk Borçlar Kanunu’na göre konut kiraları TÜİK tarafından açıklanan ÜFE oranında artış gösterecek. Peki, son açıklanan verilere göre kiralar ne kadar artacak?

Kira Fiyatları Yüzde Kaç Artacak

12 Aylık ÜFE Ortalaması

TÜİK Eylül ayı enflasyon verilerine göre ÜFE, yani Üretici Fiyat Endeksi %46 oranında artış gösterdi. Ancak konut kirası artışlarında son aylık ÜFE oranı yerine 12 aylık ÜFE oranlarının ortalaması değerlendirmeye alınacak. Bu bağlamda ekim ayında sözleşme yenileyecek kiracıların kira miktarları %21,36 oranında artış gösterecek. Buna göre her 100 liraya 21,36 lira zam geleceğini ifade edebiliriz. Örnek verecek olursak 500 liralık bir kiraya gelecek zam miktarı 607 liraya çıkacaktır. Kira miktarı arttıkça gelecek zam miktarı da artış gösterecektir. 

Yeni Ekonomi Programı 

Borçlar Kanunu’nda konut kiralarının ÜFE’ye göre belirlenmesi karar kılınmıştı. Ancak bu oranın kiracılara ciddi anlamda külfet oluşturması sebebiyle yeni ekonomi programı ile TÜFE’nin esas alınması bekleniyor. TÜFE’ye göre sözleşme yenileyecek olanların ise kira artış oranları %13,75 olarak gerçekleşecek. İki rakam arasında neredeyse iki kat fark bulunduğu dikkat çekmektedir. Eğer bu düzenleme hayata geçirilirse kiracılar bir nebze olsun nefes alma imkanı elde edebilecekler. 

İşyerleri için yeni kira uygulamasının başlama tarihi ise 2020 olarak belirlendi. Yukarıda ifade ettiğimiz düzenlemeler konutlar için geçerlidir. Ayrıca bu belirtilen kira artış oranlarının üst sınır olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE