Kıdem Tazminatın Son Durum Bilgileri

Kıdem tazminatında kimin ne kadar alacağı belli oldu. Konu hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

EKONOMİ 13.04.2019, 16:10
Kıdem Tazminatın Son Durum Bilgileri

Kıdem tazminatı yakın zamanda tekrar ülke gündemine oturmayı başardı Yeni sistemin detayları henüz belli belli olmasa da mevcut hakların devam etmesi düşünülüyor. Peki çalışan işçilerin ne kadar kıdem tazminatı alma hakkı bulunuyor?

Bakan Berat Albayrak, önceki gün kıdem tazminatı reformunu açıkladı. Bireysel emeklilik sistemi ile entegre olarak kıdem tazminatı fonu bir araya gelmesiyle konu detayları da gün yüzüne çıkmaya başladı. Milyonlarca çalışan ve işvereni ilgilendiren sitemde en çok merak edilen konu birikmiş kıdem tazminatının fona aktarılıp aktarılmayacağıydı.

Taban Ve Tavan Zam Oranları
Kıdem tazminatının tavan tutar oranı memur maaş katsayısı baz alınarak, taban tutarı ise asgari ücret artışına endeksli olarak hesaplanıyor. Yılbaşından sonra taban tutar brüt oranı 2558 liraya yükseldi. Buda geçen yıla göre 525 liralık artışa denk geliyor. Tavan tutar oranı ise 6017 liraya yükseldi. Bunun açıklaması şu şekilde. Brüt maaşınız ne kadar olursa olsun kıdem tazminatı hesabınızda en fazla 6017 lira baz alınıyor.

3600 - 4500 Gün Şartı
Tazminat işten çıkarılma ve istifa hallerinde de alınabiliyor. Emekli olmak için işten çıkanlar da kıdem tazminatından yararlanacak. 1999 yılında önce işe girip de 15 yıl sigortalı olan 1999’dan sonra işe başlayıp 25 yıl sigortalı olarak çalışanlar istifa edince kıdem tazminatı alabilecek. Bunun için SGK’dan onay almaları yeterli olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)