KGF Kefil Olduğu İşletmeleri Bizzat Takip Edecek

Kredi Garanti Fonu (KGF) kredi verdiği firmaları, kendisinin takip etmesini sağlayacak olan bir sistem için hazırlık yapıyor.

EKONOMİ 08.01.2018, 21:40 09.01.2018, 16:33
KGF Kefil Olduğu İşletmeleri Bizzat Takip Edecek

KGF şimdiye kadar 364 bin işletmeye 220.8 milyar lira kredi kullandırdı. İşte bu krediyi kullanan işletmelerin takibini yapmak için yeni bir teknoloji yatırımına hazırlanıyor. 

İşletmelere Yakın Takip

Yeni kurulacak sistem için, KGF yazılım şirketlerinden teklifler alıyor. Kuduracağı bu sistemle, kredi verdiği işletmelerin geri ödemelerini ve yeni kredilerini kontrol edebilmeyi hedefliyor. Bu şekilde kredi verdiği veya kredi başvurusunu reddettiği tüm kredileri kapsamlı bir şekilde takip etmeyi hedefliyor.  Planlanan veri sistemiyle bunu hayata geçirmek istiyor. 

Kredi ya da kefalet başvuru yapanları, bu andan itibaren izlemeye alacak olan KGF, borcunu ödemeyen şirketleri de kredinin tazminine kadar takip edecek. İlerleyen süreçlerde bankalarla diğer kuruluşlarla da irtibata geçebilecek. 

Amaç Dışı Kullanımı Önleyecek

Oluşturulan bu veri tabanı ile KGF güvenliği de arttırmayı hedefliyor. İşletmelerin yaptığı tüm işlemlere, kredilere ulaşabilecek. Teknolojik altyapı sayesinde işletmeler yakından takip edilecek ve amaç dışı kullanımlar varsa bunları tespit etmek de mümkün olacak. 

Bu amaca ilişkin çalışmaların 2017 yılı boyunca devam ettiğini ifade eden yetkililer, finans ve reel sektöre sundukları hizmetin kalitesinin artması için yazılım çalışmalarına devam edeceklerini ifade ettiler. Hizmetlerini teknolojik güncellemelerle paralel olarak devam ettireceklerini ifade ettiler.

Yorumlar (0)