Kasım Ayı Ekonomik Güven Endeksinde Artış

TÜİK tarafından her ay Ekonomik Güven Endeksi raporları sunuluyor. Kasım ayı ekonomik güven endeksinde artış var. TÜİK raporlarına göre ekonomik güven endeksi artıyor…

Kasım Ayı Ekonomik Güven Endeksinde Artış

Kasım Ayı Sonuçları
Geçtiğimiz ayın ekonomik güven endeksi sonuçları incelendiğinde, direkt olarak artışın olduğu görülüyor. İşte, sonuçlar…

Kasım ayı sonucunda 9.1 artış.
Evet, gerçekleşen bu artış ile ekonomik güven endeksi oranları 67.5’ten, 73.7’ye çıktı.
Yapılan açıklamaya göre, yıl başından bu yana düşüşte olan ekonomik güven endeksinde, Kasım ayının artış halinde olmasının son derece avantajlı olduğu yönünde açıklamadı geldi. Artışın reel olarak gösterilmesi de önemlidir. TÜİK sonuçları kapsamında, güven endeksinin artması, ekonominin iyiye gitmesi açısından avantajlı olacaktır.

TÜİK Açıklaması
Artışın nedeni nedir gibi soruların yanıtlanması TÜİK tarafından sağlanıyor. Yaşanan gelişmelerin son derece detaylı şekilde incelenmesinden ötürü, yaşanan artışlarda nedenin ne olduğu da somut şeklide sunulabiliyor.

TÜİK’e göre, Kasım ayı güven endeksinin artışta olmasının nedeni imalat sanayisidir. Büyük ölçüde artışın yaşanmasını sağlayan sektördür. 96.8’e artışın olması,  imalat sanayisi açısından önemli olmuştur. Bunun dışında hizmet sektöründeki artış ise 90.7’e yükseldiğinden, genel anlamda ekonomik güven endeksinin artışta olmasında belirleyicidir.
Güven endeksinde artış nedeni sektörel olarak yaşanan artışların somut olarak verilmesi ile görülüyor. Kasım ayı sonuçlarının iyi olması, 2019 için de umut verdiğini söyleyebiliriz. açıklamalar yapılacak.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE