Kasım Ayı Cari Açık 4.2 Milyar Dolar

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Kasım ayı  cari açık verilerini açıkladı. 2017 yılı kasım ayında cari açık artış göstererek 4 milyar 200 milyon dolar seviyesine çıktı.

EKONOMİ 12.01.2018, 23:06 12.01.2018, 23:08
Kasım Ayı Cari Açık 4.2 Milyar Dolar

İthalat ve İhracat dengesini gösteren cari açık rakamları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklandı. Bu kapsamda 2017 yılı kasım ayında cari açık artış göstererek 4 milyar 200 milyon dolar seviyesine çıktı.

Yıllık cari açık rakamları ise 43 milyar dolara ulaştı. Kasım ayında gerçekleşen cari açık miktarı bir önceki seneye göre kıyaslandığında 1 milyar 947 milyon dolarlık artış gösterdi.

Ödemeler dengesi içerisinde hizmet gelirleri kapsamında yer alan seyahat gelirleri bir önceki yıla göre 322 milyon dolar arttı. Ancak bu artış yeterli olmadı. Ayrıca cari açığın artmasındaki temel nedenlerden birisi de dolar kurlarında yaşanan dalgalanmalar olarak gösterildi.

Kasım ayına yönelik olarak ekonomistlerin beklentisi ortalama olarak 3,9 milyar dolar civarındaydı. Ancak rakamlar ekonomistlerin beklediğinden daha yüksek bir oranda gerçekleşti.

Ekim Ayı Rakamları Revize Edildi.

Yeniden gözden geçirilen 2017 Ekim ayı cari açık rakamları revize edildi. Revize işleminden sonra rakamın biraz daha arttığı gözlemlendi.

Ekonomistlerin dolar kuruna ilişkin olarak beklentileri de belli oldu. Bu kapsamda 2018 yılı sonunda doların ulaşacağı rakam 4,12 olarak belirlendi. Bunun yanı sıra TÜFE fiyatlarında da düşüş gözlemleneceği beklentisi hem ekonomistlerde hem de yatırımcılarda mevcut. Ülkemizin giderek daha da çok büyümeye başlayan cari açık sorunu isem katma değeri yüksek ürünler ihraç ederek çözülmeyi bekliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@