Karar Açıklandı 2019 Asgari Ücretleri Belli Oldu

Asgari Ücret Net 2.020 Lira Oldu! Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün gerçekleştirdiği toplantının ardından net asgari ücreti belirledi. Brüt Asgari Ücret 2.558 Lira...

EKONOMİ 25.12.2018, 21:20 25.12.2018, 21:20
Karar Açıklandı 2019 Asgari Ücretleri Belli Oldu

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağını açıkladı. Selçuk, komisyon görüşmeleri neticesinde çalışanlara %26,5 oranında zam yapılmasına oy birliği ile karar verildiğini aktardı. Buna göre asgari ücret 1.603 liradan 2.020 liraya çıkacak. Net ücrete asgari geçim indirimi dahil değildir.Evli ve çocuklu kimseler daha fazla ücret alacak. Bu rakamlara göre asgari ücret 417 lira artış gösterdi. İşveren için ise bir çalışanın maliyeti brünt asgari ücret 2.558 lira olacak.

İlk Tepkiler
2019 Asgari ücretin açıklanmasının ardından ilk tepkiler de gelmeye başladı. İlk olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu asgari ücretin neden 2.200 lira yapılmadığını sordu. İşçiler ise %26,5 oranında zam yapılmasını olumlu karşıladı. Ancak bu durumun enflasyonu olumsuz etkileyebileceğini düşünen işverenler de bulunmaktadır. Zira işçi maliyetlerinin artması ürün fiyatlarının artması anlamına gelecek ve bu da yapılan zamların hemen erimesine neden olacak. 

Bir diğer önemli husus ise asgari ücretten alınan vergilerdir. Gelir vergisi dilimlerine takılan asgari ücretlilerin maaşları yılsonunda daha da çok erimektedir. Bunun önüne geçilmesi için asgari ücretli çalışanlardan vergi alınmaması yönünde bir çalışma başlatılacağı ifade edilmişti. Bunun hayata geçirilmesi asgari ücretlileri bir nebze rahatlatacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (4)
Ahmet telci 2 yıl önce
Alı yorum dolar kendi adamlarını alıyorlar İşkur diyorlar oda boş sabıkalı olarak başvurdu kayıt yaptırdım meslek var lise mezunuyum 2 sene oldu arayan sorayım alacakları personel ayarlamaları onlar
Ümit girgin 2 yıl önce
Temizĺik görevĺisi
demet hazar 2 yıl önce
hiç fidancılara uygun arama yapılmıyo neden bosunamı okuduk biz
erkan yazici 2 yıl önce
Alci boya işi yapıyorum 053786071o5 kapici bahçıvan