Kapalıçarşı’da Kuyumcular Yerini Lokumculara Bırakıyor

Kapalıçarşı’ya karakteristik bir özellik katan kuyumcular son yıllarda bir bir kapanırken yerine ise lokumcular açılıyor.

EKONOMİ 05.08.2018, 22:18
Kapalıçarşı’da Kuyumcular Yerini Lokumculara Bırakıyor

Kuyumcu Gitti Lokumcu Geldi

Kapalıçarşı denilince akla ilk olarak kuyumcu dükkanları gelir. Ancak bu durum yavaş yavaş değişiyor gibi. İçerisinde 3 bin 600 işyeri bulunan Kapalıçarşı’da son iki yıl içerisinde 41 kuyumcu dükkanı kapandı. İlginç olan ise tüm bu kuyumcuların yerine lokumcuların açılıyor olması.

Bu durum sebeplerinden biri altının ve doların yükselmesi, dükkan kiralarının dövizle ödeniyor olması gibi ekonomik sebepler. Kapalıçarşı esnafı ekonomiye karşı koyamıyor.  Diğer bir sebebi ise artık gelen turistlerin daha ucuz olan ürünlere yöneliyor olması.

Lokumcular Sürümden Kazanıyor

Kapalıçarşı’da faaliyet gösteren kuyumcu esnafı haftada ayda ancak bir satış yapabiliyor. Bu ise dükkanı döndürmeye yetmiyor. Ancak lokumcular sürümden kazanıyor ve aylık bazda hatırı sayılır kazançlar elde ediyorlar. Kiraların TL’ye geçilerek düşmüş olması da lokumcuları cezp ediyor. Bu sebeple lokumcuların yeni gözdesi Kapalıçarşı’da faaliyet göstermek. Böylece lokum ve kuruyemiş gibi ürünler de turizme katkı sunuyor.

Tarihi çarşıda kuyumcular her geçen gün azalırken, lokumcular ise artıyor. Turistlerin “Turkish Delate” olarak bildiği lokumlar 30 ile 90 TL aralığında satılıyor. Böylece esnaf çok satış yaparak sürümden kazanıyor. Altın alan turist sayısı ne kadar azsa lokum alan turist sayısı o kadar çok oluyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)