Kanal İstanbul Güzergâhı Belli Oldu

Çılgın Proje olarak adlandırılan Kanal İstanbul’da ayrıntılar belli oluyor. Daha önce belirlenen güzergâhta değişikliğe gidileceği açıklanmıştı.

EKONOMİ 15.01.2018, 18:57
Kanal İstanbul Güzergâhı Belli Oldu

İşte yeni güzergah Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açıklandı. Arslan tarafından ifade edildiğine göre projenin yeni yolu Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu koridoru olan 45 kilometrelik yol olacak.

Çalışmalar Devam Ediyor

Kanal İstanbul için çalışmalar Ağustos 2017 tarihinde başlamıştı. Daha sonra güzergah değişikliğine gidilmişti. Şimdi yeni güzergahların belirlenmesi ile çalışmalar devam ediyor. deprem riski değerlendirmesi, rüzgar ve dalga iklimi çalışmaları ve bular gibi diğer entegre çalışmalar ise 2018 itibariyle başlatıldı. 

Çevre şartları, maden sahaları, sit alanları, yer altı ve yer üstü kaynakları gibi etkenler düşünülerek yeniden belirlenen 5 farklı güzergah üzerinde çalışmalar devam ediyor. ayrıca kanal güzergahında hiç yer altı suyu bulunmamasına dikkat çekildi. 

Kanal İstanbul güzergahı belirlenirken, dikkate alınan diğer bir etken de tsunami ihtimalidir. Yapılan detaylı çalışmalarla böyle bir etkinin söz konusu olmadığı görülmüştür. Bu hesaplamalar yapılırken en olumsuz senaryolar nazara alınmış ve 17 bin metreye kadar sondaj yapılarak herhangi bir risk olmadığı görülmüştür. Çıkan malzemeler ise dolguda kullanılmıştır. 

Devam eden D-20 Karayolu ve Çatalca'ya kadar 3 gidiş 3 geliş yol şeritli Ağustos ayına kadar tamamlanacak. Proje kapsamında yeni köprüler de yapılacak. Kesim 7 denilen bir köprü de yapılacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@