Kamuda Tasarrufa İhtiyaç Var Ancak İtibardan Tasarruf Olmaz

Ülkemizde yaşanan döviz krizi sebebiyle kamuda tasarrufa başlansa da itibardan tasarruf olmaz gerekçesi ile lüks araçlardan vazgeçilmiyor.

EKONOMİ 15.08.2018, 08:20
Kamuda Tasarrufa İhtiyaç Var Ancak İtibardan Tasarruf Olmaz

Kamuda Tasarruf İçin Neler Yapılabilir?

Döviz krizi sebebiyle ülke olarak TL’ye değer verilmesi ve tasarruf edilmesi mesajları paylaşılıyor. Bu konuda kamuya da önemli iş düşüyor. En alt kademedeki memurdan en üst kademedeki yöneticiye kadar herkese görevler düşüyor.

2007/3 sayılı mülga Başbakanlık Genelgesi ile öngörülen tasarruf tedbirleri açıklanmıştır. Ancak 11 yılda genelgeden uzaklaşılmıştır. Bu tedbirler yeniden gözden geçirilmelidir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan çalışma ile 50 binin üzerinde kamu konutu ekonomiye kazandırılmalıdır. Süreç başlatılarak lojmanlar kamuya kazandırmalıdır. Aynı zamanda kapatılan sosyal tesisler de incelenerek yeniden kazandırılmalıdır.

Kamuda İsrafın Sebepleri

Kamuda israfın en büyük sebebi resmi araçlar ve lüks makam araçlarıdır. Özellikle özel işlerini devletin resmi arabasıyla gören kişiler kamuyu zarara uğratıyor. Vatandaş kendisinden tasarruf beklenirken bürokratların israf içeren davranışlarına karşı tepkili. Bu durum tasarruftan ziyade bir ahlak problemidir.

Genelge ile cep telefonu tahsis edilen makamlar belirlenmiştir. Ancak bu genelge de havada kalmıştır. ABD elektronik cihazlarına ambargo uygulanmasına karar verilmiştir. Bu ambargo ilk olarak siyasilerden başlamalıdır.

Üniversitelerde yurtdışı görevlendirmeleri büyük israfa sebep olmaktadır. Kongre ücreti adıyla devlet kaynakları sömürülmektedir. Tüm bu konularda önlem alınması vatandaşı da teşvik edecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)