Kamuda Lüks Araç Çılgınlığı Sona Erecek

Bakan Albayrak’ın talimatıyla tüm kamu kurumlarının araç envanteri çıkarılacak ve araç sayısı azaltılarak, sınıfları düşürülecek.

EKONOMİ 06.09.2018, 20:46
Kamuda Lüks Araç Çılgınlığı Sona Erecek

Kamudaki Araç Sayısı İlk Kez Belli Olacak

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krize çözüm üretmen noktasında yeni bir adım daha atıldı. Uzun zamandır beklenen ve istenen kamuda lüks araç düşkünlüğünün azaltılması, maliye ve hazine Bakanı berat Albayrak’ın talimatı ile uygulanacak.

Kamuda tasarruf politikasına geçilmesi ile MEB’in verdiği öğrenci bursları bile azaltılırken, kamuda lüks araçlara binilmeye devam ediliyordu. Artık kemer sıkma politikasına kamu araçları da dahil olacak. Tasarruf önlemleri denilince ilk dile getirilen sorun olan kamu araçları artık eskisi gibi özgürce kullanılamayacak.

Bakan Albayrak tüm kamu kurumları, bakanlıklar, bağlı ve ilgili kuruluşlar, KİT'ler ve belediyelerden sahip oldukları ve kiraladıkları araçların envanterini istedi. Envanter çıkarıldıktan sonra bu araçların sayısında azaltmaya gidilecek ve modellerinde düşüş yapılacak. Envanter çıkarılması sayesinde ilk kez kamuda araç çılgınlığının boyutunu görme fırsatı da yakalanacak.

Türkiye’de Üretilenlerin Kullanımı Zorunlu Olacak

Başlatılan kamu tasarrufu seferberliği 2019 yılında da devam edecek. Kamu araçları başta olmak üzere belirli alanlardaki harcamalara sınır koyulacak. Kamu araçlarının sayısının azaltılması ve modelinin düşürülmesinin yanı sıra Türkiye'de üretilen araçların kullanılması zorunlu olacak.

Açıklanan yeni modele göre 35 milyar liralık tasarruf ve gelir arttırıcı önlem alınacak. İç borç çevirme oranının yüzde 100 olması sağlanacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@