Kamu Taşınmaz Kiralamalarında Yeni Dönem

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yeni yayınlanan Kamu İdarelerinin Taşınmaz Kiralamalarına İlişkin Genelge ile kamunun yapacağı kiralama işlemlerinde yeni uygulamalar getirildi.

EKONOMİ 19.01.2019, 21:58 19.01.2019, 22:08
Kamu Taşınmaz Kiralamalarında Yeni Dönem

Kamu İdarelerinin Taşınmaz Kiralamalarına ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kamu harcamalarında etkinlik, etkililik, ekonomiklik ve verimlilik sağlamak amacıyla gerekli standartları tespit etmek sınırlamalar koymak bu hususlarda tüm kamu kurum ve kuruluşları için uyulması zorunlu düzenlemeleri yapmak ve tedbirler almak amacıyla yeni düzenlemeler yapıldı. Yapılan bu düzenelemeler ile kamu taşınmaz kira sözleşmelerinde yapılacak olan kira artışları, ısınma giderleri, vergi kesintileri gibi hususlar düzenlendi. Ayrıntılar şöyledir.

Daha önceki yıllarda kiralanmış olup da sonraki yıllarda kiralamasına devam edilecek taşınmazların kira bedeli artışının yapılacağı ayda yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksinin on iki aylık ortalamalarına göre yüzde değişim oranını geçmeyecek şekilde artırılacaktır. Değişim yüzdelik oranının negatif çıkması halinde kira bedelinde bir değişiklik yapılamayacak.

Sözleşme veya protokollerinde artış yapılmayacağına dair hüküm bulunan kiralamalar ile başlangıç tarihinden itibaren bir yıllık kullanım süresi tamamlanmamış kiralamalar için kira artışı yapılmayacak.
Bundan sonra yapılacak kamu taşınmaz kiralamalarında yapılacak sözleşmelere yıllık kira bedellerinin ödenmesinde en fazla üçer aylık ama aylık ödemelerin tercih edilmesi ve eşit taksitler halinde dönem başlarında ödeme yapılacağına dair hüküm konulacaktır.

Bir yıllık kullanım süresi bittikten sonra kiralamaya devam edilmesi halinde ise kira kira bedelinde yapılacak artışın Türkiye İstatistik Kurumunca artışın yapılacağı ayda yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksinin on iki aylık ortalamalara göre yüzde değişim oranını aşamayacağına veya yüzde değişim oranının negatif çıkması halinde kira bedelinde bir değişiklik yapılmayacağına dair hüküm konulacaktır.

Ayrıca kamu taşınmaz kiralamaları için yapılan sözleşmeler içeriğine kiralama ile ilgili vergi, resim ve harçların kiraya verene ait olduğuna, kira bedelinden vergi tevkifatı yapılması halinde kira bedelinden Gelir Vergisi ve diğer kesitler yapıldıktan sonra kalan kısmının kiraya verene ödeneceğine, yakıt bedelinin kira bedelinden ayrı olarak kiracı tarafından karşılanacağına ve ödemelerin kiraya verenin belirteceği banka hesabına makbuz karşılığında yapılacağına dair hükümler eklenmesi gerekmektedir.     
 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@