Kadrolu Taşeronun 2019 Ocak Maaşları

Kadroya geçen taşeron işçiler, asgari ücretin yüzde fazlası ve 2019 TİS’den kaynaklanan sorunların çözülmesini bekliyor. Bu sorunların sonucu olarak ücretler, asgari ücret düzeyine iniyor.

EKONOMİ 26.02.2019, 15:50 26.02.2019, 16:07
Kadrolu Taşeronun 2019 Ocak Maaşları

Taşeron şirketlerde çalışan ve daha sonra kadroya geçen işçilerle alakalı olarak, en düşük ücrete yapılacak zam meselesi çözüldü. Çözülmesi beklenen bir diğer sorun, asgari ücretin yüzde fazlasıyla çalışmakta olan işçiler için ortaya çıkmış olan, YHK’nın vermiş olduğu karara dayalı TİS’den kaynaklanan sorun.

24.01.2019 tarihli Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görüş yazısı ile  kadroya geçen sürekli işçiler ve belediye şirket işçilerine yapılacak zamlarla ilgili karışıklık giderildi.

Taşeron şirketlerden kadroya geçmiş olan işçiler için en düşük ücret asgari ücret düzeyine çekilecek ve üzerine yüzde 4 TİS zammı yapılacak. Bu uygulamanın yürürlüğe girmesiyle birlikte farklı kurumlarda ortaya çıkacak farklı uygulamaların önüne geçilmesi bekleniyor. Ücreti, asgari ücretin altında kalan işçilerin ücretleri, önce asgari ücret düzeyine çekilecek, sonrasında üzerine %4 zam uygulanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımlanan görüş yazısı, sadece aldığı ücret asgari ücretin altında kalan işçiler için geçerli. Başka bir açıdan bakılınca, 2018 yılında 1.950 TL net maaş alan bir işçinin sadece yüzde 4 TİS zammı alarak 2.028 TL maaş alacağı ortaya çıkmaktadır. Yani, 2018 yılında 1,950 TL maaş alan bir işçinin aldığı zam 78TL iken, 1,603 TL alan işçinin zammı 491 TL olmaktadır.

Konuyla alakalı olarak, tüm sendikalar açıklamalarda bulunmuş ve adil bir zam için 2018 enflasyon oranı olan yüzde 20, 30 civarında bir zammın tüm işçilerin maaş artışı olarak belirlenmesini talep etmişlerdi. Bu uygulamanın yapılmaması sonucunda tüm maaşların asgari ücret düzeyine çekileceğini ifade etmişlerdi.

Taşerondan kadroya geçen işçilerin, asgari ücretin yüzdelik fazlaları ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamış durumda. Çalışanlar, yetkililere sorun hakkında başvuruda bulunduklarını fakat herhangi bir dönüş alamadıklarını, asgari ücrete gelen artış miktarının kendi ücretlerine de yansıtılarak mağduriyetin ortadan kaldırılabileceğini söylüyorlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@