Kadrolu Taşeron Zam Alabilecek Mi?

Mart ayında kamu işçilerine yapılacak olan zamdan, kadroya geçen taşeron işçilerinin yararlanıp yararlanamayacağı gündemde. Toplu sözleşmelerle kesinleştirilmiş olan zam oranları, kadroya geçen taşeronları da kapsıyor mu?

Kadrolu Taşeron Zam Alabilecek Mi?

Mart ayı içerisinde görüşmelerine başlanacak olan 2019-2021 toplu iş sözleşmeleri kapsamında talep edilecek zam oranları ve sosyal hakların taşeron işçileri kapsamasına dair tartışmalar sürerken, mevcut toplu sözleşmelerce belirlenmiş zamların kadroya geçen taşeron işçinin ücretine yansıyıp yansımayacağı merak konusu.
Taşeron işçiler 2017-2019 toplu sözleşmeleri kapsamında istihdam edilmedikleri için, Mart ayı başında uygulanacak olan zamdan yararlanamayacaklar.
Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenen ve 31.10.2020 tarihine kadar geçerli olan toplu iş sözleşmesine binaen, kamu işçilerine yapılacak zam taşeron işçilere yapılmayacak. 
Taşeron işçiler, 30.06.2019 tarihinde almış oldukları brüt ücrete yapılacak olan yüzde 4’lük zammı, 01.07.2019 tarihi itibariyle almaya başlayacaklar. Taşeron işçilere enflasyon farkı ödenmeyecek. 
2017-2019 yıllarını kapsayan toplu iş sözleşmeleri gereğince Mart ayında kamu işçilerinin ücretlerine zam uygulanacak. Şubat ayı TÜFE rakamları baz alınarak uygulanacak olan zam oranı, toplu sözleşmelerde yüzde 3,5 olarak belirlenmiş durumda, ancak TÜFE rakamları bu oranın üstünü işaret ederse, bu oranı aşan kısmın tamamı işçilerin aylık brüt ücretlerinin üzerine eklenecek.
Kadroya geçen taşeron işçiler, sosyal haklar ve ücret bakımından eşitliğin sağlanabilmesi adına daha önce Meclis Başkanlığı’na imza toplayarak başvurmuşlardı. 2019 yılında yapılacak kamu toplu iş sözleşmeleri kapsamına alınarak sorunlarının çözülmesini talep etmişlerdi.
Sendikalar 2019-2021 toplu iş sözleşmelerinin, kadroya geçen taşeron işçilerin haklarını da gözetecek şekilde kapsamının genişletilmesi taleplerini daha önce ifade etmişlerdi. 

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2019, 11:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan ERDOĞAN
Sinan ERDOĞAN - 5 ay Önce

696 KHK İLE TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN KAMU İŞÇİLERİNE 2021 YILINA KADAR UYGULANACAK YÜZDE 4 ZAM BÜYÜK HAKSIZLIKTIR..

İŞÇİLERİMİZİ ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ DİYEN HÜKÜMETİMİZDEN ENFLASYON FARKI VE ANAYASAL HAKKIMIZ OLAN 2019 KAMU ÇERÇEVE PROTOKOLÜNE DAHİL OLMAK İSTİYORUZ..

(4/D KAMU İŞÇİLERİ)

k.p
k.p - 5 ay Önce

toplu sözleşme yok enfilasyon farkı yok bu ne biçim kadro oyuna mı geldik.

volkan Boz
volkan Boz - 5 ay Önce

Zor dostum zor

Naim İRHAN
Naim İRHAN - 5 ay Önce

Sayın cumhurbaşkanım tayyip erdoğan taşerondan işçi olarak kadroya aldın teşekkür ederim bir tek senden işdeğimiz memurların aldığı maaşı bizde işderiz çünkü biz her işe koşturuyoruz

Hacı Bayram Dalkılıç
Hacı Bayram Dalkılıç - 5 ay Önce

Engeliyim Kadrulumu iş

olcay demir
olcay demir - 5 ay Önce

TASARRUFU TAŞERONDAN YAPTI DEVLET KADRO DEDI HERKEZE PERİŞAN OLDU..
VALLA KADROLU BIRINE NASIL ENFLASYON FARKI VERILMEZ YA PESSSSSSSSSSSSSSSSSS

Çalışan
Çalışan - 5 ay Önce

BELEDİYELER SÜRÜNÜYOR.TEDIYE BILE YOK

Ahmet
Ahmet - 5 ay Önce

Ben taşerondayken de aynı parayı alıyordum şimdide madem khk ile kadroya geçtik bizede enflasyon farkı verilsin şimdi bizim taşeronu adı vejdi değil Erdoğan