İstanbul Dünyanın Altın Saklama Merkezi Olabilir

İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) Üst Yöneticisi (CEO) Ayşen Esen İstanbul’un dünyanın altın saklama merkezi olarak konumlanabileceğini söyledi.

EKONOMİ 30.07.2018, 16:44
İstanbul Dünyanın Altın Saklama Merkezi Olabilir

Ülkeler İngiltere Yerine Türkiye’yi Tercih Edebilir

CEO Ayşen Esen, İstanbul’u dünyanın altın merkezi olarak konumlandırmak için tüm kurumların birlikte çalışması gerektiğini belirtti. Hazine ve Maliye Bakanlığı, TCMB, Borsa İstanbul, İstanbul Altın Rafinerisi, Takasbank, SPK gibi kurumların ortak bir Altın Kurulu oluşturması halinde sürecin hızlanacağını söyledi. bu sistem oluşursa diğer ülkelerin İngiltere yerine Türkiye’yi tercih edebileceğini söyledi.

Esen, dünya piyasalarında altın değer kaybederken, dolar kurları yüksek olduğu için Türkiye’de altın fiyatının düşmediğini söyledi. altının daima güvenli liman olacağını anlatan Esen, uzun vadede altının hayatımızdaki yerinin artacağını söyledi. Düğün sezonu dolayısıyla İAR'nin gram altın üretimini arttırdığını belirten Esen, gram altına talebin arttığını söyledi. artık orta gelir grubundaki kişilerin dahi düğünlere çeyrek götüremediğini söyledi. düğün sezonu sona erene kadar yani Eylül Ekim sonuna kadar altın piyasasının da hareketli olacağını ifade etti.

200 Milyar Dolarlık Altın Yastık Altında

Esen Türk halkının yastık altı altın adetinin devam ettiğini belirtti. şu anda 150-200 milyar dolarlık altının yastık altında olduğunu söyledi. Devletin 4,7 ton altının yastık altından çıkmasını sağladığını söyleyen Esen, halkın altını para değil gram olarak görmeyi sevdiğini belirtti. Altının EFT yapılması ile altın hareketlerinin de hız kazanacağını ifade etti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)