İşsizlik Oranı Artış Gösterdi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan işsizlik verilerine göre geçtiğimiz yıla kıyasla işsizlik oranı 4 puan artış göstererek %14,1 olarak gerçekleşti.

EKONOMİ 18.06.2019, 22:00 17.01.2020, 18:19
İşsizlik Oranı Artış Gösterdi

İstihdam Azaldı 
Ülkemizde işsizlik sorunu her geçen gün daha da büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Özellikle iş dünyasına yeni giriş yapacak kimseler açısından bu çok daha zor olmaktadır. Genç işsizlerin sayısının oldukça fazla olması da bunu göstermektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından işsizlik oranına ilişkin önemli veriler de paylaşıldı. Bu kapsamda 2019 Mart ayında işsizlik oranı geçen yıla göre 4 puan artış gösterdi ve %14,1 olarak gerçekleşti. Büyük bir artış anlamına gelen bu durum ekonomideki çalkantılı seyrin de bir göstergesi olarak kabul edilebilir. 

Kayıt Dışı İşsizlik 
TÜİK verilerinde en çok dikkat çeken kalemlerden birisi de kayıt dışı çalışanlar oldu. Bu kişilerin sayısı da geçen yıla göre büyük bir artış gösterdi ve %33,9 seviyesinde gerçekleşti. Kayıt dışı çalışan kimseler ülke ekonomisinin de kayba uğramasına neden olmaktadır. Zira bu kimseler devlete vermeleri gereken vergiyi vermeden çalışmaktadır. Bireysel olarak kazanılan gelir çok olmasa da genele vurulduğunda kayıt dışı piyasanın hayli fazla olduğunu ifade edebiliriz. Ancak bununla mücadele edilebilmesi için farklı yöntemlerin denenmesi gereklidir. Aksi takdirde bu çalışanlar gelirlerinin büyük bir kısmını vergiye verecek ve bu da ciddi bir kayıp anlamına gelecektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)