İşsizlik Maaşını Hak Etme Şartı Değişiyor

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan yeni torba kanun teklifinde işsizlik maaşını hak etmek için gerekli olan şartlarda değişikliğe gidiliyor.

EKONOMİ 02.12.2018, 12:22 02.12.2018, 15:29
İşsizlik Maaşını Hak Etme Şartı Değişiyor

Ak Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan yeni torba kanun teklifi içerisinde Sosyal Sigortalar Kanunu kapsamında işsizlik maaşını hak etme şartlarından birisi olan ‘hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış’ olma şartı değiştiriliyor.

Torba kanun ile verilen taslağın kanunlaşması halinde hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlar’ şeklinde değiştirilerek bundan sonra 120 (Yüz Yirmi) gün sürekli çalışma şartı aranılmayacaktır.

Peki bundan sonra kimler işsizlik maaşını hak edecek ve ne kadar süre ile işsizlik maaşı alacak?

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olanlardan, son üç yıl içinde 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

Son üç yıl içerisinde 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

Son üç yıl içerisinde 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik maaşı verilir.

İşsizlik maaşı başvurusu kaç günde sonuçlandırılır? İşsizlik Maaşı Ne Zaman Ödenir?

İşsizlik maaşı başvuruları izleyen ayın sonuna kadar sonuçlandırılır ve işsizlik maaşı her ayın beşinde aylık olarak işsizin kendisine ödenir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Döndü yılmaz 2 yıl önce
Besyildir kamuda iş arıyorum sonu hüsran üç çocuk okuturuyorum eşim asgari ücretle çalışıyor evimiz kira getirisini siz düşünün artık kitmedigim devlet büyükleri kalmadı yaparız işe aldiririz diyorlar aradan iki üç ay geçiyor ne arayan var nede Soran halini hiçbir kimse oyum neyi yok boşa atarım ondan çok iyi kimse gelmesin evime oy istemeye
Murat yalanainanmaz 2 yıl önce
İnsanlar iş imkanı sağlayacaklarına işi olmayan kişileri işsizlik maaşıyla tesilli etmek sadece