İspanyol Devi Zara Ülkemizden Ayrılıyor

İspanyanın en ünlü giyim markalarından Zara; ülkemizde zarar ettiği gerekçesi ile mağazalarını kapatmaya başladı.

EKONOMİ 23.04.2018, 09:18
İspanyol Devi Zara Ülkemizden Ayrılıyor

1988 yılından beri ülkemizde faaliyet gösteren İspanyol giyim devi Zara, ülkemizdeki rakebet ortamına yenik düşerek Türkiye’den çıkma kararı aldı. Marka bir süredir Türkiye piyasasında istedikleri satış rakamlarına ulaşamamanın sıkıntısını yaşamaktaydı. Ve sonun pes diyen şirket mağazalarını birer birer kapatmaya başladı.

Rekabet Ortamındaki Zorluklar

Zara’nın üleşkemizden çekileceği yönündeki dedikodular bir süredir yüksek sesle konuşulmaktaydı. Ama şirket yönetimi ısrarla bir çekilmenin olmayacağı ve sadece strateji yapıldığını ve ileride tekrar yeni mağazaların açılacağını iddia etmelerine rağmen bu en son gelişmelerden sonra bu durumun imkansızlığını bir kez daha ortaya koymuştur.

Çünkü marka ülkemizdeki karlılık oranı kurulduğu günden beri giderek azalmış ve oldukça alt seviyelere inmişti. Hatta en son şirketin zarar ettiği bile iddia edilmişti. Ülkemizdeki rekabet ortamının gittikçe kızışmasından dolayı Zara artık istediği satışları yapamamaktaydı. Büyük indirimlere giden şirket buna rağmen gereken ilgiyi göremeyince mağazaları teker teker kapatmaya başlamıştı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)