İŞKUR İle İstihdama 10 Bin TL Kupon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce açıklanan kupon sistemi hakkında bazı detaylar ortaya çıkmaya başladı.

EKONOMİ 10.02.2018, 11:48 10.02.2018, 11:51
İŞKUR İle İstihdama 10 Bin TL Kupon

Kalifiye personel yetiştirmek amacıyla yurtdışında uygulanan kupon sistemi Türkiye'de de uygulanacak. 

Bu sistemde kişinin 10 bin liraya kadar olan masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Üstelik eğitimler de esnek bir şekilde gerçekleştirilecek ve kişiler çok fazla sıkılmayacaklar.

İŞKUR Organize Edecek

Kupon sisteminden faydalanmak isteyen adaylar İŞKUR merkezlerine giderek ilgili kurslardan birisini tercih edecekler. Bu kursları seçerken istihdam oranı da gösterilecek. Böylelikle adaylar eksiğin çok olduğu alanlara yönlendirilecek.

Bu kurslar kapsamında adaylara günlük 54 lira cep harçlığı ödeneceği gibi GSS sigortaları da karşılanacak. Böylelikle adaylar hem para kazanacak hem de iş öğrenecekler.

Şoför Örneği

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda şoför örneği de dikkatlerden kaçmadı. Bu kapsamda 300 kamyon şoförü ilanı için şoför bulamadıklarını ve Vietnam'dan şoför ithal ettiklerini de belirtmişti.

Bu sistem kapsamında eğitimler üniversitelerde ya da eğitim merkezlerinde verilecek. Adayların 10 bin liralık masrafları da devlet tarafından karşılanacak. Bu kuponun tıpkı bir sertifika gibi işlev göreceği belirtilmekte. Bu sistem Nisan ya da Mayıs ayı gibi işletilmeye başlayacak ve 6-8 ay arasında değişen kurslar verilecek. Bu kursları alabilecek kişiler ile ilgili detayların da önümüzdeki günlerde netleşeceğini ifade edebiliriz. Bu sistem sayesinde nitelikli personel sayısı da ciddi oranda artacaktır.

Yorumlar (0)