İşgücü Kaybı Erken Emeklilik Sağlıyor

İşgücü kaybı yüzde 60’a ulaşan sigortalı malulen emekli olarak erken emeklilik fırsatı yakalayabilir.

EKONOMİ 12.11.2019, 22:40
İşgücü Kaybı Erken Emeklilik Sağlıyor

Erken Emeklilik Fırsatı

Malulen emekli olmak için işgücü kaybının sigorta başlangıç tarihinde olmaması gerekir. Yani işgücüne neden olan sağlık sorunları sonradan oluşmalı ya da artarak yüzde 60’a ulaşmalıdır. Bu şekilde işgücü kaybı yaşayan sigortalının iş gücü kaybı en az yüzde 60’a ulaşmışsa; 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün prim ödeme şartlarını sağlamışsa emekli olabilir. İş gücü kaybı oranı malulen emeklilik için yeterli ancak sigorta süresi ve prim gün sayısı yetersizse doldurması gerekecektir. Kanser hastalığı gibi ağır hastaların çoğu malul sayılmaktadır. Ancak malullük şartının sağlanıp sağlanmadığı SGK tarafından değerlendirilecektir. Belirlenene hastanelerden alınan sağlık raporları SGK’ya sunulur ve kurullarda yapılan değerlendirmeler neticesinde emeklilik kararı alınır.

İşgücü kaybı oranı istenilen seviyeye ulaşmamış ancak yüzde 40-59 arasında ise vergi indirimi hakkından yararlanmak mümkündür. 4400 gün prim ödemek şartıyla 20 yıl çalışma süresi dolunca emekli olunabilir. Bunun için SGK’ya başvuru yapılabilir. 

Süreler Doldurulmalıdır

Görüldüğü gibi sağlık sorunları yaşayan sigortalılar için erken emeklilik fırsatı sunulmaktadır. Malulen emeklilik için aranan şartların sağlanması halinde emekli olunabilecektir. Eğer malulen emeklilik için şartla sağlanmıyorsa vergi indirimi değerlendirilmelidir. Bu süreler dolmuyorsa askerlik, doğum, staj ya da eğitim gibi borçlanmalar kullanılabilir. Borçlanmalar ile süreler arttırılacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@