İşçilerin Maaş Farkları Artıyor

İŞKUR aracılığıyla alınan yeni işçilerin, taşerondan gelen işçilere göre iki kat daha fazla ikramiye alacağını belirten Ömer Çağırıcı, taşeron işçilerin toplu iş sözleşmeleri kapsamına alınması gerektiğini belirtti.

EKONOMİ 26.02.2019, 18:49 26.02.2019, 18:51
İşçilerin Maaş Farkları Artıyor

Kadroya geçen işçilerin maaş farklılıkları, yeni düzenlemelerle birlikte artıyor. Asgari ücrete yapılan zammın taşerondan kadroya geçen işçilere yapılmamış olması ücret dengesini bozmuş, sendikalardan bu konuda düzenleme yapılması konusunda uyarılar gelmişti.

Disk Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı, işçi ücretlerinin asgari ücret düzeyinde sabitleneceğine dair uyarılarda bulunmuşlardı.

Çağırıcı’nın ücretlere dair yepyeni bir konuyu dillendirdiği açıklaması Habertürk’te yayımlandı. Çağrıcı, açıklamasında, kadro geçişlerinin Nisan ayında tamamlandığını, artık kamuya işçi alımlarının İŞKUR vasıtasıyla olacağını belirtti.

Asgari ücretin yüzde 35 üzerinde maaş alanların, yeni düzenlemeyle yüzde 4’lük bir artışla asgari ücret düzeyine ineceğini öngördüklerini söylemişti.

Asgari ücret düzeyinde sabitlenen ücretlerin, yeni bir durumla tekrar eşitsiz seviyeye geleceğini ifade etti. İŞKUR aracılığıyla alınan işçilerin, taşerondan gelen işçilerden farklı olarak yılda 52 gün yerine yılda 104 gün ikramiye alacaklarını belirten Çağırıcı, uygulamanın devam etmesi halinde eşitsizliğin çözümsüz bir noktaya evrileceğini, taşeron işçilerin de kamu toplu iş sözleşmeleri kapsamına alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kadroya geçen taşeron işçiler, sosyal haklar ve ücret bakımından eşitliğin sağlanabilmesi adına daha önce Meclis Başkanlığı’na imza toplayarak başvurmuşlardı. 2019 yılında yapılacak kamu toplu iş sözleşmeleri kapsamına alınarak sorunlarının çözülmesini talep etmişlerdi.

Daha önce Türk-İş genel başkanı Ergün Atalay da kadro alan işçilerin ücret eşitsizliğiyle ilgili, taşeron işçilerin de kadro sıkıntısıyla ilgili sorunların devam ettiğini, 4/D’li işçilerin toplu iş sözleşmesine dahil edilmesi gerektiğini açıklamıştı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)