İş Başı Eğitim Programları Günlük Ücretleri Arttırıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklama ile işbaşı eğitim program katılımcılarına yapılan günlük ödeme miktarı arttırıldı.

EKONOMİ 22.01.2019, 19:46 22.01.2019, 19:54
İş Başı Eğitim Programları Günlük Ücretleri Arttırıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılı asgari ücret artışına bağlı  yapılan güncelleme sonrasında İşbaşı Eğitim Programlarında katılımcılara ödenen günlük zaruri gider miktarlarının da artırıldığını söyledi.

Bakan tarafından yapılan açıklama sonrasında normal iş arayan bir kişinin iş başı eğitim programına dahil olması durumunda günlük 61,65 tl alırken bundan sonra 77,70 tl alacaktır.
İşsizlik ödeneği alanlar için ise bu tutar günlük 30,82 tl den 38,85 tl ye yükseltildi. Programa katılan öğrenciler için ise 46,23 tl den 58,27 tl ye çıkarıldı.

İşbaşı eğitim programları hangi sektörlerde ne kadar süre ile uygulana biliyor?

İşsizlerin mesleki tecrübe kazanmasını sağlayan İşbaşı Eğitim Programları bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, muhabirlik ile ilgili mesleklerde en fazla 9 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay süreyle uygulanabiliyor. Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda 18-29 yaş arası gençler için de en fazla 9 ay süre ile düzenlenebiliyor.

Programlar günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde gerçekleştirilebilecek.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapılan açıklamada ise;

 “Türkiye İş Kurumumuza (İŞKUR)’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmesi, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenlenen İşbaşı Eğitim Programlarında günlük zaruri gider olarak adlandırılan ödemenin miktarları artırıldı.” dedi.

İşbaşı Eğitim Programı katılımcılarına yapılacak yeni ödeme miktarını açıklayan Bakan Selçuk, “Yapılan düzenlemeye göre normal iş arayan statüsündekilerin İşbaşı Eğitim Programına katılmaları durumunda alacakları günlük ödeme miktarı 61.65 TL’den 77,7 TL’ye, işsizlik ödeneği alanların ise günlük ödemesi 30.82 TL’den 38,85 TL’ye yükseltildi. Programa katılan öğrencilerin ödeme miktarı ise 46,23 TL’den 58,27 TL’ye çıkartıldı. Uygulama 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren İşbaşı Eğitim Programına katılım sağlanan günleri kapsayacağını söyledi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
yasin polat 1 yıl önce
taseron magduruyum kadro varmı acaba gündeminizde

Gelişmelerden Haberdar Olun

@