İntibak Yasası Nedir? Emekliyi Nasıl Etkiler

Milyonlarca SSK ve BağKur emeklisinin beklediği intibak yasası nedir, bu yasa ne zaman çıkar?

EKONOMİ 13.11.2019, 20:55
İntibak Yasası Nedir? Emekliyi Nasıl Etkiler

İntibak Yasası Nedir?

Kamu Personel Danışma Kurulu (KPDK) toplantısı görüşmelerinde görüşülmesi ve kabul edilirse yasalaşması beklenen intibak yasası milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor. Bu yasanın çıkması halinde unvan ya da görevden emekli olanların maaşları eşitlenecektir. 

2000 sonrasında emeklilerin maaşlarında ciddi bir düşüş yaşanmıştır. Unvan ve görevleri aynı olmasına rağmen 2000 öncesinde emekli olanlardan daha az maaş almaktadırlar. 2008 yılındaki değişikliklerle emekli maaşları büyük oranda düşüş yaşamıştır. İşte bu mağduriyetlerin giderilmesi için intibak yasası bekleniyor. Yasa çıkarsa emekliler arasındaki fark kapatılacaktır. Aynı görev ve unvandan emekli olanlardan düşüş maaş alanların maaşı yüksek maaş alanlara göre yükseltilecektir.

Ağustos ayında memurun toplu sözleşme görüşmeleri yürütülürken Memur-Sen tarafından intibak yasası da gündeme getirilmişti. Ancak bu sorun masada çözülemeyerek KPD’ya kalmıştı. KPD’nın ne zaman görüşeceği ise henüz belli değildir. Beklenen görüşmenin yapılması ile kamudan aynı unvanlı kadro ya da görevden emekli olmuş kişiler arasında kurumlardan kaynaklanan maaş farkı kapatılacak. Bu görüşmenin yapılması ile diğer emeklilere de umut olacaktır. 

İntibak Yasası Çıkacak mı?

Prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen farklı maaş alanlar arasında denge kurulacaktır. Emeklilerin maaşları çalıştıkları dönemler bazı alınarak karma sisteme göre hesaplama yapılmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)