İnternetten Yapılan O Satışlardan Vergi Alınmayacak

T.B.M.M. ye sunulan kanun teklifi ile Gelir Vergisi Kanununda yapılacak değişiklikle belirtilen şartları sağlayan internet üzerinden satışlarda vergi muafiyeti uygulaması getiriliyor.

EKONOMİ 09.01.2019, 16:40 09.01.2019, 16:46
İnternetten Yapılan O Satışlardan Vergi Alınmayacak

Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi ile özellikle ev hanımları ve küçük esnafın desteklenmesi amacıyla internet satışlarında vergi muafiyeti uygulaması getiriliyor.

Kanun teklifinin içeriğine göre Gelir Vergisi kanunu vergi muafiyeti maddesi içeriğine göre başta ev hanımları olmak üzere oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmadan satanlar vergi muaflığından faydalanmaktadır.

Ancak bunlar imal ettikleri bu ürünleri internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satarlarsa vergi muafiyetini kaybetmektedirler.Yapılacak bu düzenleme ile yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmayacak şekilde internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satış yapanlar, vergi muafiyetlerini artık kaybetmeyecekler.

Yani 2019 yılı brüt asgari ücret tutarı 2.558,00TL olduğuna göre yıllık internet üzerinden satışı 30.696,00tl yi aşan kişiler vergi muafiyetinden faydalanamayacaktır.

Yapılacak olan bu düzenleme ile Gelir Vergisi Kanununun Esnaf Vergi Muafiyeti hususundaki maddesi şu şekilde olacaktır. “Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarı ilgili yıl için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarından fazla olmamak üzere, internet ve benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar veya Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir.”   

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (2)
Mağdur 2 yıl önce
Ben yukarıda bahsettiğiniz konuyla ilgili olarak, 2013 yılında ev kadınlarına yönelik esnaf muaflığıyla ilgili ödeme yaptım, 1 yıl önce emeklilik dilekçesi verdim sırf bu ödemelirim nedeniyle emekli olamıyorum , mağdurum
Aslı Sancar 2 yıl önce
Bu teklif nasıl sonuçlandı,sonuçlandı mı?